بلاگ

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (685 کلمه)

پاسخ به سوالات رایج درباره بریس های ارتودنسی

Orthodontic-braces پاسخ به سوالات رایج درباره بریس های ارتودنسی

بریس های ارتودنسی همان ابزار هایی هستند که دندانپزشک ها برای مرتب کردن دندان ها و اصلاح مشکلات فکی از آن استفاده می کنند. بریس ها از براکت سیم و بند تشکیل می شوند. و انواع مختلفی دارند که هر کدام در موقعیت هایخاصی کاربرد دارند. در اینجا به طور مفصل به پاسخ سوالات رایج درباره بریس های ارتودنسی می پردازیم. 

بریس های ارتودنسی انواع و کاربرد های آن 

بریس های ارتودنسی وسیله های مخصوصی هستند که ارتودنتیست ها یا دندانپزشکان، برای نظم دادن به دندانهای نامنظم و درمان انواع مال اکلوژن ها از آن استفاده میکنند.در حقیقت بریس ها همان دستگاه هایی هستند که به کمک آنها دندان ها به جای مناسب خود هدایت می شوند. بریس ها به صورت ماهانه توسط دندان پزشک تنظیم می شوند و جنس آنها همیشه فلزی نیست،گاهی بریس ها از جنس سرامیکی شفاف نیز هستند که از آنها برای افرادی که مایل نیستند ارتودنسی آنها جلب توجه کند استفاده می شود.

بریس های ارتودنسی انواع مختلفی دارند با کاربرد های مختلف،که تنها پزشک معالج شما میتواند تشخیص دهد کدام بریس برای موقعیت دندان های شما مناسب است.

در اینجا سعی داریم به انواع بریس و کاربرد های آن بپردازیم.

  • بریس ها ثابت فلزی: که از جنس فولاد ضد زنگ و با کیفیت ساخته می شوند. امروزه بریس های فلزی بسیار کوچکتر و راحت تر سایر بریس ها هستند.
  • بریس های متحرک و نامرئی( اینویزیلاین ): که مجموعه ای از پلاک های نگهدارنده سفارشی هستند و کاملا به صورت نامرئی به مرتب کردن دندان های شما می پردازند.
  • بریس های ثابت دیمون: به شکلی طراحی شده است که خود تنظیم هستند و تعداد مراجعه به دندانپزشک را کاهش میدهند.
  • ·   بریس ثابت لینگوال: که کاملا به شکل منحصر به فرد، پشت دندان ها نصب شده و غیر قابل مشاهده نیستند.
  • میزان اثر بخشی هر کدام از این بریس ها به میزان توجه و اطاعت از دستورالعمل ها و مراجعه مرتب به دندان پزشک بستگی دارد.   همچنین بریس های ارتودنسی از اجزایی تشکیل شده اند. که عبارتست از براکت، بند، سیم قوس دار ارتودنسی، هدگیر، الاستیک ها، اسپیسر ها، فضای نگهدارنده، باکال تیوب، اسپرینگ. که لزوما از همه آنها همزمان استفاده نمی شود، بلکه دکتر معالج در صورت نیاز از آنها استفاده می کند.   

بریس های ارتودنسی چگونه اثر می کنند؟ 

ساختمان بریس ها به شکلی است که یک دستگیره روی دندان ها ایجاد می کند که به وسیله آن، دندان ها جابجا می شوند. همانطور که می دانیم دندان ها مستقیم روی استخوان فک قرار ندارند بلکه فضایی بین دندان ها و فک وجود دارد که ریشه دندان در آنجا است. بریس ها با اعمال فشار طولانی مدت، دندان ها را در این فضا به حرکت در می آورد.

بریس های ثابت از براکت، سیم و بند تشکیل می شوند. براکت ها : در واقع همان نگین هایی هستند که روی دندان با چسب مخصوصی وصل می شوند. سیم: نصف بار درمان ارتودنسی را به دوش می کشد و دندان ها را به مسیر مشخص هدایت می کند. بند ها: حلقه های لاستیکی هستند که به دندان عقبی وصل شده که خود نوعی تکیه گاه برای بریس محسوب میشوند.

بریس ها بافشار ثابت و طولانی مدت بر دندان ها باعث جابجایی آنها می شود. حتی استخوان فک هم به مرور زمان خود را با این تغییر و فشار ها هماهنگ می کند.

نحوه چسباندن براکت ها بر روی دندان ها

برای چسباندن براکت ها بر روی دندان حتما باید دندان ها تمیز و خشک شوند و محل مورد نظر را با چسب آغشته نمودو با تاباندن نوری آبی رنگی، چسب را روی دندان فیکس و براکت ها را روی دندان ها وصل می کنند.

بعد از نصب بریس های ارتودنسی چه مراقبت هایی لازم است؟

بعد از انجام ارتودنسی دندان، فرد تا چندین ساعت احساس ناخوشایندی دارد و در جویدن و بلع غذا نیز دچار مشکل می شود. که این امری کاملا طبیعی است حتی احساس درد در فک، سر و دندان ها هم وجود دارد. که با مسکن ها مانند ایبوپروفن یا استامینوفن و همچنین پیروی از رژیم غذایی مناسب قابل کنترل است. این احساس های ناخوشایند بعد از هربار تنظیم شدن بریس ها توسط پزشک تکرار میشوند. 

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger پاسخ به سوالات رایج درباره بریس های ارتودنسی
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
جمعه, 31 فروردين 1403

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر