بلاگ

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (664 کلمه)

آشنایی با ارتودنسی فانکشنال و مزایا و معایب آن

Functional-orthodontics آشنایی با ارتودنسی فانکشنال و مزایا و معایب آن

ارتودنسی فانکشنال یکی از زیر مجموعه های ارتودنسی رایج است. که در واقع علاوه بر مرتب کردن دندان های نامرتب، یک درمان ارتوپدی نیز محسوب می شود .که علاوه بر لبخندی زیبا بسیاری از مشکلات بوجود آمده بر اثر فک جلو یا عقب مانند میگرن و حتی مشکلات تنفسی را هم حل میکند  

ارتودنسی فانکشنال  

ارتودنسی فانکشنال یک مفهومی ناشناخته در میان مردم است .در حقیقت ارتودنسی فانکشنال یکی از زیر شاخه های ارتودنسی است که از مزایای بسیاری برخوردار است .همانطور که میدانیم مشکلاتی مانند ضعیف بودن فک ، فک جلو یا عقب علاوه بر ظاهری زشتدر نهایت باعث میگرن ، سرگیجه ، درد گردن و شانه،انسداد مجاری تنفسی و حتی مشکلات تنفسی می شود . علت نامگذاری فانکشنالعملکردی است که در دهان صورت می گیرد .

علم پزشکی با معرفی ارتودنسی فانکشنال علاوه بر حل مشکل نامرتب بودن دندان ها قادر است فک فرد را نیز به جای مناسب برگرداند . یک تفاوت اساسی ارتودنسی فانکشنال با ارتودنسی های رایج این است که این روش به جای اعمال فشار بر دندان ها ی نابسامانبا اتصال بر فک بالا یاپایین ،مستقیم بر فک فشار می آورد باعث گسترش (افزایش عرض )آن می شود و به درمان مشکلات استخوانی می پردازد،که علاوه بر مرتب کردن دندان ها نیم رخی زیبانیز برای فرد به ارمغان می آورد .این روش دارای مزایا و البته معایبی است که در ادامه به آن می پردازیم.

مزایای ارتودنسی فانکشنال  

 • 1-امکان استفاده برای کودکان نوجوانان از سن 3 تا 8 سال (نسبت دختر و پسر متفاوت است.)
 • 2-این روش باعث فعال شدن ماهیچه ها میشود .یعنی فشار های ی ناشی از غذا خوردن و صحبت کردن باعث به حرکت در آوردن دندان ها و در نهایت فک ها سر جای مناسب قرار می گیرند .
 • 3-هماهنگ شدن فک بالا و پایین و اصلاح حالت سر و گردن .
 • 4-بی دردبودن این روش یکی از مهمترین مزیت های آن به شمار می آید در حقیقت هنگام اتصال آن به دندان تقریبا هیچ دردی را متحمل نخواهید شد. تنها ممکن است پروسه ی عادت کردن به آن کمی زمان بر باشد.
 • 5-فراهم آوردن نیم رخی بسیار زیبا برای فرد
 • 6-نتایج حاصل از ارتودنسی فانکشنال بسیار با ثبات است .
 • 7-نیازی به حذف دندان به استثناء مواردیبسیار نادر وجود ندارد .
 • 8-امکان برداشتن راحت ارتودنسی در هنگام نواختن موسیقی یا فعالیت های ورزشی .
 • 9-امکان تمیز کردن راحت ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی فانکشنال .
 • 10-امکان حفظ توازن صورت بیمار به همراه رشد.
 • 11-قابل اجرا در دو شکل ثابت و متحرک .
 • 12-مرتب کردن دندان های نامرتب در نتیجه لبخندی زیباتر.

معایب ارتودنسی فانکشنال  

این روش نوین به نسبت مزایای فراوانی که دارد از معایبی نیز برخوردار است به عنوان مثال این روش درمانی در سنین کم قابل اجرا میباشد و

موفقیت آمیز بودن ارتودنسی فانکشنال تا حد بسیار زیادی به خود بیمار بستگی دارد .اگر همکاری لازم توسط بیمار صورت نگیرد به عنوان مثال بهداشت دهان خود را رعایت نکند یا بر اساس برنامه ای مشخص به پزشک خود مراجعه نکند به موفقیت درمان محدود خواهد شد . یکی از مراحل مهم این نوع درمان استفاده منظم از ابزار های متحرک است ،اما چنانچه بیمار به طور منظم و طبق دستور پزشک از این ابزار استفاده نکند به احتمال زیاد شکست خواهد خورد. یک مورد دیگر که شاید به عنوان عیب ارتودنسی فانکشنال از آن نام برد این است که این روش روی بزرگسالان جواب نمیدهد .

بهترین زمان درمان ارتودنسی فانکشنال  

در حقیقت یک سن مشخص برای شروع درماناین روش از ارتودنسی وجود ندارد و نسبت به دختر یا پسر بودنکودک می تواند متغیر باشد . به طور کلی اگر فک بالا دچار جلو زدگی باشد بهترین زمان درمان، سن 7 تا 8 سالگی است .از این رومراجعه به هنگام به دندان پزشک نکته ای بسیار با اهمیت است . اما اگر مشکل عقب بودن فک پایین باشد موضوع جنسیت کودک از اهمیت برخوردار است . به عنوان مثال بهترین سن درمان ارتودنسی فانکشنال برای دختران بین سن 9 تا 10 سالگی می باشد .اما در پسران این سن برای شروع درمانبین 12 تا 13 سالگی است 

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger ارتودنسی فانکشنال (0 تا 100 آنچه که باید درباره آن بدانید) - دکتر عشاق
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 24 خرداد 1403

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر