ارتودنسی چیست؟

ارتودنسیارتودنسی (به انگلیسی orthodontics ) علم جفت کردن دندان هاست. در واقع ارتودنسی رشته ای تخصصی از دندانپزشکی است و این علم با مرتب کردن دندانها و یا مشکلات مربوط به جفت شدن دندانها، سر و کار دارد. یک دندانپزشکان در دوره تحصیلات خود در رشته دندانپزشکی، آموزش "اصول درمانهای تخصصی ارتودنسی" را فرا می گیرند، و درصورت ادامه تحصیل می تواند در رشته ارتودنسی، تخصص های مربوط به درمان و رفع مشکلات پیچیده دندان را فرا گیرد.

 متخصص ارتودنسی ( ارتودنتیست ) با استفاده از وسایل خاص سعی در تصحیح مشکلات فکی- دندانی دارد. این وسایل میتوانند ثابت یا متحرک باشند. وسایل متحرک توسط فرد قابل برداشتن و گذاشتن هستند در حالی که وسایل ثابت قابل جابه جا کردن نیستند. از وسایل ارتودنسی جهت ایجاد حرکت آرام دندانی و جهت دادن به رشد و تکامل فک‌ها استفاده می‌‌شود.

وجود دندانهای نامرتب چه مشکلی ایجاد می‌ کند؟

دو تیغ اره را تصور كنید كه شبیه به قطعات پازل در یکدیگر خیلی خوب جفت شده اند. وقتی شما دهانتان را می بندید، دندانهای بالا و پایین شما نیز باید این گونه در هم جفت شوند. اگر دندانهای شما در یکدیگر جفت نمیشوند، شما یک ناهنجاری دارید. دندانهای نامرتب علاوه بر مساله زیبایی، مشکلاتی را به همراه دارند. ممكن است صحبت كردن، بلعیدن و جویدن را برای شما مشكل كند و بطور ناخواسته سبب سایش دندانهای شما گردد. نامنظمی دندانها موجب می شود، تمیز کردن دندانها و دهان مشكلتر انجام شود كه این امر سبب ایجاد پوسیدگی، بیماری لثه و بوی بد دهان می‌ گردد.

عوارض عدم درمان ارتودنسی را می‌ توان به شکل خلاصه این گونه مطرح کرد:

- اشکال در جویدن و هضم غذا را به همراه دارد. - به خاطر فشار اضافی به لثه، دندانها لق می‌‌شوند. - به خاطر سایش غیر طبیعی، دندانها ضعیف می‌‌شوند. - می‌‌تواند باعث سردردهای مزمن یا دردهای صورت شود. - گاهی به دلیل تنگی فک، مشکلات تنفسی مانند تنفس از طریق دهان ایجاد می‌‌شود. - گاهی به دلیل تنگی فک  انحراف در فک و عدم تقارن صورت ایجاد می‌‌شود. - دندانها به راحتی تمیز نمی‌‌شوند و در نتیجه پوسیدگی و مشکلات لثه را به همراه خواهد داشت. - گاهی به علت جفت نشدن صحیح دندانها، گاز گرفتن مکرر زبان یا گونه پیش می‌ آید. - ممكن است موجب ایجاد ناراحتی مفصل گیجگاهی – فكی شود كه احتمال دارد با مشكلات شنوایی نیز در ارتباط باشد.