مقالات

درمان ارتودونسی

درمان ارتودونسیآیا می دانید درمان ارتودنسی نیاز به تخصص دارد؟آیا می دانید درمان ارتودنسی نیاز به تخصص دارد؟

از درمان ارتودنسی چه انتظاری می‌ توان داشت؟
اولین کاری که متخصص ارتودنسی انجام می‌ دهد، معاینه دندانها، فک و صورت شما است. اگر شما یک ناهنجاری دندانی- فکی دارید، متخصص ارتودنسی باید وضعیت جفت شدن دندانهای شما را با دقت بیشتر بررسی نماید. برای انجام این کار، مشاهده جنبه‌های مختلفی از دندانها، فک و صورت لازم است. این کار معمولاً با تهیه عکس‌های دندانها و صورت (فتوگرافی)، رادیوگرافی از دندانها و سر و قالبگیری از دندانها انجام می‌شود. لازم به ذکر است که تمام این مراحل بدون درد هستند.

معاینه دقیقتر دهان
ممكن است از شما قالبگیری انجام شود، سپس  این قالب با گچ ریخته می‌‌شود تا دقیقاً وضعیت دندانهای شما تقلید شود.
این مدل گچی،  یك وسیله مهم برای متخصص ارتودنسی است، زیرا وضعیت دندانهای شما را قبل از شروع درمان ارتودنسی ثبت می‌‌نماید.
عکسی (فتوگرافی) از دندانها، صورت و نیمرخ شما، به متخصص كمك می‌كند كه برای شما درمانی طراحی كند و پیشرفت كار شما را کنترل نماید.
طرح درمان
متخصص ارتودنسی از تمام این وسایل و ابزارها جهت بهبود طرح درمانی كه فقط برای درمان ناهنجاری شما مناسب است استفاده خواهد كرد. مهم است كه شما واقعاً دریابید كه دندانپزشك با دستگاههای ارتودنسی می‌خواهد چه چیزی بدست آورد، میزان موقعیت درمان چقدر است و در انتهای درمان چه ظاهری خواهید داشت. در ضمن باید بدانید كه طول مدت زمان درمان چقدر خواهد بود، البته فراموش نكنید كه این فقط یك تخمین است. عوامل متعددی هستند كه می‌توانند طول درمان را زیاد نمایند اما بعضی فاكتورها نیز زمان درمان را كوتاه می‌كنند از جمله همكاری بیمار، مسواك زدن مرتب دندانها،‌ حفظ رژیم غذایی سالم، نخوردن برخی غذاهای خاص و عمل كردن دقیق به دستورات متخصص ارتودنسی.
من چه نوع ناهنجاری دارم؟
ناهنجاریها، انواع مختلفی دارند و اكثر مشكلات را می‌توان در یكی از سه گروه اصلی بر اساس رابطه فکی و یا رابطه اولین دندانهای آسیای بزرگ قرارداد. این سیستم طبقه بندی بنام متخصصی آمریكایی (ادوارد انگل) طبقه بندی انگل (Angle) نامیده می‌شود. به یاد داشته باشید كه ناهنجاری‌ها، با هم متفاوت هستند و مشكل شما ممكن است در هیچ گروهی قرار نگیرد. در كودكان 9-7 ساله كشور ما، شیوع ناهنجاری كلاس یك 4/47%،  كلاس دو 7/14% و كلاس سه 1/2% می‌باشد.
درمان ارتودنسی می‌تواند موجب شود تا در آینده نیاز به درمانهای دندانپزشكی و پزشكی گرانقیمت كاهش یابد و این مطلب ارزشمند بودن درمان ارتودنسی را نشان می‌دهد. اصلاح نامرتبی دندانی می‌تواند اثرات فیزیكی و روحی – روانی طولانی مدت در طول حیات فرد داشته باشد. بنابراین هر چند هزینه درمان ارتودنسی در ابتدا زیاد به نظر می‌رسد ولی اثرات مفید این درمان در طول حیات فرد خود را نشان می‌دهند و ارزش این هزینه را دارد.

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر