بلاگ

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (631 کلمه)

آیا دندان روکش شده را می توان ارتودنسی کرد؟

Can-veneered-teeth-be-orthodontized آیا دندان روکش شده را می توان ارتودنسی کرد؟

اگر دندان روکش شده دارید و برای انجام ارتودنسی مُردد هستید، باید بگوییم بهتر است مطالعه ای در خصوص بایدها و نبایدهای این اقدام داشته باشید. ارتودنسی دندان روشی مطمئن برای اصلاح و تغییر فرم دندان ها و فک است. این روش از گذشته تا به امروز برای اصلاح فرم دندان ها کاربرد داشته است. اما امروزه شاهد تغییرات مثبت و چشمگیر این روش هستیم. همچنین می بینیم که تا چه حد تقاضا برای انجام این اقدام زیبایی زیاد است. با توجه به نقش مهم ارتودنسی دندان برای زیبایی فک و دندان ها، شاید بپرسید آیا می توان آن را روی دندان های روکش شده نیز انجام داد؟ آنچه که قصد داریم در ادامه این بخش مطرح کنیم، انجام این روش اصلاح فرم دندان ها بر روی دندان های روکش شده و به طور کلی بایدها و نبایدهای آن است. با ما همراه باشید.  

آیا ارتودنسی روی دندان های روکش شده امکان دارد؟ 

خرابی و پوسیدگی دندان ها باعث می شود تا پس از ترمیم آنها از روکش دندان استفاده کنید. زیرا در این صورت از نظر رنگ و اندازه و همچنین مقاومت، دندان های خراب و پوسیده با دندان های سالم برابر خواهند شد. گاهی ممکن است شما یک یا چند دندان روکش شده داشته باشید و بخواهید ارتودنسی انجام دهید. در این صورت آیا می دانید امکان انجام این کار وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله! شما می توانید روی دندان های روکش شده ارتودنسی انجام دهید.

اصلاح فرم و شکل دندان ها و فک کمی زمانبر است. از طرفی دندانی که روکش شده است برای همیشه با روکش باقی می ماند. پس عملا شما نمی توانید به خاطر روکش دندان، از زیبایی و اصلاح کجی و ناصافی دندان هایتان بگذرید.

آیا می توان دندان روکش شده و کج را ارتودنسی کرد؟

به طور کلی ارتودنسی برای دندان هایی است که کج هستند، اندازه یکسانی با سایر دندان ها ندارند، از فک و دهان بیرون زده هستند، شکسته هستند و... . گاهی ممکن است همین دندان کج دچار پوسیدگی و خرابی شود. قطعا پس از ترمیم دندان برای افزایش مقاومت دندان آن را روکش می کنید. پس یعنی این دندان باید تا همیشه کج باقی بماند؟ قطعا خیر! 

انجام ارتودنسی بر روی دندانی که کج است و روکش شده، ممکن می باشد. با توجه به پیشرفت چشمگیر علم پزشکی با استفاده از تکنیک های خاص، اصلاح فرم دندان های روکش شده انجام می شود. بدون آنکه کوچکترین آسیبی به سلامت دندان وارد شود. البته در صورتی که دندان هایتان کج هستند و هنوز آنها را روکش نکرده اید، بهترین راه این است که ابتدا اصلاح فرم را انجام دهید و سپس آنها را روکش کنید. اما در شرایطی که قبلا روکش انجام شده است، انجام ارتودنسی محدودیتی ندارد.  

بهترین روش برای اصلاح فرم دندان روکش شده چیست؟ 

آیا می دانید برای اصلاح فرم یا ارتودنسی دندانی که قبلا روکش شده است، از چه روشی استفاده می شود؟ پزشکان و متخصصان در ابتدا شرایط و وضعیت بیمار را می سنجند و مطابق با آن شرایط روش درمانی مناسب را پیشنهاد می دهند. اما بهترین روش برای ارتودنسی روی دندان های روکش شده، استفاده از بریس های معمولی است. البته استفاده از پلاک های شفاف نیز برای اصلاح فرم توصیه می شود. اما انتخاب اینکه کدام یک از این روش ها مناسب تر هستند، به عهده پزشک متخصص است.

کلام آخر

انجام ارتودنسی تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی شکل و فرم ظاهری دندان ها می گذارد. حتی اگر دندان روکش شده دارید، باز هم می توانید از این روش برای تغییر شکل و ظاهر دندان هایتان استفاده کنید. حتما در انتخاب پزشک متخصص نهایت دقت را به عمل آورید. زیرا پس از انتخاب پزشک شما باید بسیاری از انتخابات و تصمیمات در مورد دندان را به عهده وی بگذارید.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger آیا دندان روکش شده را می توان ارتودنسی کرد؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
جمعه, 14 بهمن 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

تغییر برنامه روزهای کاری مطب دکتر مرتضی عشاق

از شنبه مورخ 1401/07/16
شنبه و یکشنبه عصر مطب یوسف آباد
دوشنبه صبح و عصر، سه شنبه و چهارشنبه عصر مطب شهران