بلاگ

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (687 کلمه)

معایب ارتودنسی سرامیکی - دکتر مرتضی عشاق

Disadvantages-of-ceramic-orthodontics معایب ارتودنسی سرامیکی - دکتر مرتضی عشاق

  ارتودنسی سرامیکی معمولاً طول دوره درمان طولانی تری به نسبت مدل های فلزی دارد و هزینه آن نیز بیشتر است. براکت های سرامیکی سریع تر دچار شکستگی می شوند و این موضوع در نهایت سبب هزینه های اضافی خواهد شد اما بهترین انتخاب برای بزرگسالان محسوب می شود چون ظاهری مشابه با رنگ دندان دارد.

یکی از موضوعاتی که بسیاری از افراد در مورد آن سوال می کنند این است که آیا ارتودنسی سرامیکی ضرری برای دهان دارد؟ آیا روی بافت ریشه ها تاثیر بدی می گذارد؟ چه خوب است در مورد معایب ارتودنسی سرامیکی بیشتر بدانیم.

قیمت ارتودنسی سرامیکی گرانتر است 

این روزها هزینه مهم‌ترین موضوعی است که بسیاری از افراد به آن توجه می‌کنند. در مورد ارتودنسی سرامیکی باید گفت که قیمت آن گرانتر از ارتودنسی فلزی است. در واقع بریس های سرامیکی قیمت بالاتری نسبت به بریس‌های فلزی دارند این موضوع سبب می‌شود تا هزینه کلی ارتودنسی بیشتر شود دقت نمایید که هزینه براکت های سرامیکی به نسبت براکت های فلزی کاملا متفاوت بوده و روی قیمت نهایی ارتودنسی اثر میگذارد. موضوع دیگری که سبب گرانتر بودن ارتودنسی سرامیکی می‌شود این است که معمولاً براکتهای جنس سرامیک زودتر از براکت های فلزی دچار شکستگی یا ترک می شوند و نیاز به تعویض براکتها خواهد بود این موضوع سبب می‌شود که در نهایت هزینه اضافی برای اجرای براکت جدید در نظر گرفته شود. 

احتمال بروز حساسیت لثه 

از دیگر معایب ارتودنسی سرامیکی می‌توان به حساسیت لثه اشاره کرد البته دقت نمایید که همه ارتودنسی های سرامیکی سبب بروز حساسیت لثه نمی شوند معمولاً سایز براکت های سرامیکی بزرگتر از براکتهای فلزی است و این موضوع سبب می شود که فشار بیشتری به لثه وارد شود و شاید در برخی از افراد سبب حساسیت شود. نکته دیگری که باعث بروز حساسیت لثه می‌شود این است که روند مسواک زدن براکت های سرامیکی دشوارتر از براکتهای فلزی است و افراد معمولاً حوصله مسواک زدن ندارند و در این زمینه سهل انگاری می کنند که در نهایت سبب ایجاد حساسیت لثه و یا پوسیدگی دندان میشود. 

ماندگاری کم براکت های سرامیکی 

همان طور که اشاره شد مواد اولیه مورد استفاده برای براکت های سرامیکی ظریف بوده و احتمال شکستن آنها وجود دارد. بررسی‌ها این طور مشخص کرده است که دوام و ماندگاری براکت های سرامیکی کمتر از براکت های فلزی است در واقع براکت های فلزی دو برابر ماندگاری بیشتری نسبت به مدل سرامیکی دارند. زمانی که دوام براکتهای سرامیکی کمتر باشد در واقع روی هزینه نهایی افزوده می‌شود و این موضوع به قیمت کل ارتودنسی سرامیکی می‌افزاید پس باید دقت کنید که اگر قرار است از ارتودنسی سرامیکی استفاده نمایید می بایست بهداشت را رعایت کنید و از براکت ها محافظت نمایید در واقع شما اجازه خوردن غذا هایی با بافت سفت را ندارید. 

مدت زمان طولانی ارتودنسی سرامیکی 

نکته دیگری که در مورد ارتودنسی سرامیکی دیده می‌شود اینکه زمان طولانی تری نسبت به ارتودنسی فلزی نیاز دارد تا نتیجه مناسب را فراهم سازد و در واقع براکت های سرامیکی طول دوره درمان طولانی تری دارند و این موضوع برای کسانی که دوست دارند سریع به نتیجه برسند گزینه ناخوشایندی محسوب می‌شود این موضوع به دلیل جنس براکت سرامیکی بوده و اینکه نمی‌توان فشار زیادی روی آن اعمال کرد.

دکتر مرتضی عشاق بر اساس تجربیات خود می‌تواند پروسه درمان با ارتودنسی سرامیکی را کمی سریعتر دنبال نماید.

امکان لکه شدن ارتودنسی سرامیکی

در هر حال جنس براکت های سرامیکی به صورتی است که امکان لکه شدن آن بسیار بیشتر از براکت های فلزی است براکت های فلزی به واسطه جنس فلزی خود دچار لکه نمی‌شوند و با مسواک زدن و استفاده از شوینده های دهان لکه های روی براکت از بین می رود اما این موضوع در مورد براکت های سرامیکی مطرح نبوده و نیاز به نگهداری بالایی دارد در غیر این صورت ظاهری نازیبا خواهد داشت.

نامناسب برای کودکان

براکت های سرامیکی به سادگی شکسته می‌شوند بنابراین گزینه مناسبی برای کودکان نخواهند بود و بهتر است از براکت های فلزی برای سنین کم استفاده شود ارتودنسی سرامیکی بهترین گزینه برای رده سنی بزرگسالان است و به خاطر ظاهر نامرئی خود می تواند انتخاب بسیار عالی باشد.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger معایب ارتودنسی سرامیکی - دکتر مرتضی عشاق
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 08 بهمن 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

تغییر برنامه روزهای کاری مطب دکتر مرتضی عشاق

از شنبه مورخ 1401/07/16
شنبه و یکشنبه عصر مطب یوسف آباد
دوشنبه صبح و عصر، سه شنبه و چهارشنبه عصر مطب شهران