بلاگ

تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه (727 کلمه)

روش های جدید ارتودنسی

New-orthodontic-procedures روش های جدید ارتودنسی

ارتودنسی یکی از راه های بسیار عالی برای از بین بردن ناهنجاری های فک و دندان است، اما آیا روش های ارتودنسی به روز را می شناسید و از معایا و مزایای هر کدام از آنها خبر دارید؟ ما در این مقاله به ویژگی های متد های نوین ارتودنسی می پردازیم.

ارتودنسی یکی از موثر ترین روش های رفع ناهنجاری های فک و دندان است و روش های زیادی برای ارتودنسی دندانها وجود دارد. اما کدام روش ها موثر ترند و در مدت زمان کوتاه تری تاثر مطلوب خود را می گذارند؟ روش های جدید ارتودنسی مانند ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی میکرو اسکرو و… چند تا از بهترین روش های موجود است. در ادامه مقاله، به توضیح بیشتر در مورد ویژگی های هر کدام از این متد های جدید می پردازیم 

معرفی روش های جدید ارتودنسی 

به دلیل کوتاه بودن پروسه ارتودنسی با استفاده از این متد های جدید، استقبال قابل توجه ای از این روش ها شده است.

ارتودنسی دیمون، یکی از روش های نوین ارتودنسی است. سیستم ارتودنسی دیمون از مکانیزم اسلاید ثابت برای اتصال طاق های زیر به براکت ها استفاده می کند در حالی که به سیم ها اجازه می‌دهد آزادانه حرکت کند. این نوع ارتودنسی، می تواند فلزی یا شفاف باشد.

مزایا:

کاهش اصطکاک میان دندان ها و حرکت سریع تر دندان ها

درد کمتر و راحتی بیشتر

پروسه درمان کوتاه تر

نظافت راحت تر و بهداشت بهتر به دلیل عدم وجود الاستیک ها

متد ارتودنسی میکرو اسکرو

یکی از مهمترین تکنیک های انقلابی ارتودنسی که در دهه گذشته توسعه یافته است ، استفاده از مینی اسکرو بوده است. این روش شامل قرار دادن یک پیچ بسیار کوچک در لثه است. سپس متخصص ارتودنسی می تواند از پیچی که با سیم کش دار یا کوچک به بریس ها متصل است برای حرکت دندان ها استفاده کند.

مزایا:

مزیت مینی اسکرو این است که گاهی اوقات می توان دندان ها را سریعتر حرکت داد بنابراین زمان درمان کوتاه می شود. از مینی اسکرو می توان برای بستن فاصله بین دندان، از بین بردن انحراف و صاف کردن دندانها استفاده کرد.

ارتودنسی نامرئی

بریس نامرئی ، یک درمان ارتودنسی محبوب است که به صاف شدن دندان های شما کمک می کند. اگر به ارتودنسی نیاز دارید دندانپزشک شما ممکن است به عنوان جایگزینی برای بریس های سنتی ارتودنسی نامرئی یا شفاف را به شماپیشنهاد کند.

مزایا:

امکان خودرن و آشامیدن هر چیز

بهداشت دندانی بهتر

ا بین بردن مشکلات دندانها

بالا بردن اعتماد به نفس

چند روش ارتودنسی دیگر

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت از براکت های کوچکی تشکیل شده است که به دندان شما متصل شده و با سیم به هم متصل می شوندو غیر قابل برداشتن است. سیم معمولاً از فلز ساخته شده است، اگرچه نسخه های سرامیکی کمتر قابل مشاهده نیز وجود دارد. بریس های ثابت دندان های شما را بسیار دقیق حرکت می دهند و رایج ترین نوع ارتودنسی برای درمان کودکان است.

مزایا:

تاثیر گذاری قوی

همه کاره بودن

مقرون به صرفه بودن

کم ریسک بودن

ارتودنسی متحرک

بریس های متحرک با بریس های ثابت سنتی که از براکت و سیم استفاده می کنند متفاوت است. این نوع ارتودنسی برای برخی افراد مطلوب ترند چون که میتوان آنها را چند ساعت از شبانه روز در بیاورند.

در طول درمان ، سیم های بریس محکم شده و دندان های شما را به موقعیت دلخواه هدایت می کنند. از بریس های متحرک اغلب برای درمان مشکلات جزئی ارتودنسی مرتبط با دندان های بالااستفاده می کنند.

مزایا:

نامرئی بودن

دارای قابلیت در آوردن: می توانید پس از بیرون آوردن بریس متحرک انواع غذا و نوشیدنی میل کنید و بعد از مسواک زدن، آن را به جای خود برگردانید.

قیمت پایین تر

ارتودنسی سرامیکی

بریس سرامیکی که به بریس شفاف نیز معروف است، نوعی ارتودنسی است که برای صاف کردن دندان ها و رفع مشکلات گاز گرفتن استفاده می شود. ارتودنسی سرامیکی شامل براکت های سرامیکی شفاف یا رنگ دندان است که با سیم ها و نوارهای لاستیکی مشابه رنگ روی سطح دندان شما متصل شده و به شما اختیار بیشتری می دهد. 

نحوه انتخاب بهترین ارتودنسی 

ابتدا، باید نیاز خود را بسنجید و طبق آن، بریس هایتان را در نظر بگیرید. سپس، معایب و مزایای آنها را مقایسه کنید و پیش یک دندانپزشک ماهر بروید و با مشورت نهایی او، بهترین بریس را برای خود انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger روش های جدید ارتودنسی - متخصص ارتودنسی دکتر عشاق
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 15 آذر 1402

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر