مطب جلال آل احمد فضاي كوچكي داشت، محل پارك خودرو براي مراجعين به سختي يافت مي شد. در زمستان سال ٩٨ فعاليت در اين مطب را متوقف كرديم و موقتا فقط در مطب شهران خدمتگزار دوستان بوديم.
ماهها جستجو كرديم تا محل مناسب بيابيم:
يوسف آباد هم دسترسي خوبي دارد (از طريق مترو و وسايل نقليه عمومي) و هم از جاي پارك مناسبي در ساعات بعدازظهر برخوردار ست.
نزديكي به خيابان وليعصر (شاهرگ حياتي مملكت) از مزايای ديگر اين محله ست. واحد جديد خريداری شود و از سال ٩٨ عمليات بازسازی آغاز شد.
به دليل شرايط بحراني كرونا، پس از حدودا ٦ ماه مطب، آماده ي بهره برداري شد و از تاريخ ٢٠ تير ٩٩ فعاليت ما در مطب يوسف آباد به جاي مطب جلال آل احمد آغاز شد. يوسف آباد، خيابان سيدجمال الدين اسد آبادی، بالاتر از ميدان كلانتری، نبش خيابان ٤٧ (شهيد قاسمی)، پلاک ٤٢٩ ساختمان سبز، طبقه ٦ واحد ٢١
تلفن: ٨٨٢١٣٤٦٢ - ٨٨٢١٣٤٥٩
هماهنگي: ٠٩٣٦٣٠٦٦٠٩٩

دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (588 کلمه)

آیا امکان رویش مجدد دندان عقل پس از کشیدن آن وجود دارد؟

آیا امکان رویش مجدد دندان عقل پس از کشیدن آن وجود دارد؟

دندان عقل آخرین دندان آسیا یا مولر در انتهای دهان است که در دهه بیست زندگی معمولا از لثه بیرون می زند. در 1 تا 2 درصد از جمعیت، دندان عقل اضافی (supernumerary) وجود دارد. این دندان اضافی پس از کشیدن دندانهای اولیه بیرون می زند. بنابراین در واقع برخی افراد بیش از چهار دندان عقل دارند و پس از کشیدن دندان عقل، دندان دیگری رشد و رویش می کند.
دندان عقل چیست؟
دندان عقل آخرین دندانی است که از لثه بیرون می زند که به آن مولر سوم نیز گفته می شود. چون معمولا دندان عقل در اوایل دهه بیست زندگی و اواخر نوجوانی رشد می کند به آن دندان عقل گفته می شود.

با توجه به اینکه امروزه معمولا باید دندان عقل کشیده شود به نظر دندانی بی مصرف می رسد. با این حال طبق گزارش Smithsonian Institution، در طی تکامل انسان، ممکن است دندان عقل نقش مهمی در بقا ایفا کرده باشد. انسانها زمانی غذاهای سخت و سفت می خوردند و مستعد مشکلات لثه و دندان بودند. به خصوص در مورد نیاکان ما زمینه مشکلات دندانپزشکی وجود داشته است. احتمالا انسانهای اولیه به علت پوسیدگی دندان یا جراحات پیش از اواخر نوجوانی چند دندان آسیای خود را از دست می دادند. در این حالت فضا در قوس دندانی زیاد بوده و دندانهای عقل هم به راحتی به فضای خالی فک منتقل می شدند و به پیشینیان ما امکان می داده که به غذا خوردن و جویدن ادامه دهند. در آن روزها ممکن بود دندان عقل جان افراد را نجات دهد اما امروزه آن را به عنوان عضو اضافه ای می دانیم که از تکامل برایمان باقی مانده است.
افرادی که بیش از چهار دندان عقل دارند
در حالی که بیشتر مردم چهار دندان عقل دارند، برخی تعداد کمتر یا بیشتری دندان عقل در می آورند. اگر بیش از چهار دندان عقل دارید، احتمالا دندانپزشک می تواند آنها را در عکس پرتوی ایکس شناسایی نماید. احتمال این که دندان عقل اضافه داشته باشید نسبتا کم است. حدود یک یا دو نفر از هر صد نفر با این وضعیت مواجه می شوند. توجه داشته باشید که دندان اضافه در هر جایی از دهان ممکن است رشد کند. ممکن است دندان اضافه به صورت دندان نیش، دندان جلویی یا دوتایی شدن دندان آسیا دیده شود.
چرا دندان عقل را باید کشید؟
هنگامی که دندان عقل در می آید معمولا دیگر فضای قوس دندانی پر شده است و جایی برای رویش این دندان وجود ندارد. بسیاری از دندانهای عقل سعی می کنند از لثه بیرون بزنند اما نمی توانند، چون دندانهای دیگری راه آنها را سد کرده اند. همچنین بسیاری از مواقع دندان عقل در فک به صورت افقی قرار می گیرد یا در موقعیت نامناسبی واقع می شود. در این شرایط ممکن است نتواند از لثه بیرون بزند و نهفته شود.
اگر دندان عقل نهفته دارید باید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید.
علائم نهفتگی دندان
علائم زیر لثه ماندن دندان عبارتند از:
- سختی استخوان فک
- تورم، التهاب، سختی و یا عفونت بافت لثه
- کمبود فضا
در صورتی که دندان در حال بیرون زدن بخشی از دهان را تحریک کند یا باعث شود دندانهای دیگر از موقعیت خود منحرف شوند، باید کشیده شود. برخی از دندانپزشکها پیش از شروع فرایند رویش آن، توصیه می کنند دندان کشیده شود.
بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است دندان عقل دوباره بازگردد، باید گفت اگر چه نادر است اما امکان آن وجود دارد. اگر دندان عقل اضافی داشته باشید ممکن است پس از کشیدن دندان عقل دندان عقل دیگری رشد و رویش کند.

http://www.colgate.com/en/us/oc/oral-health/conditions/wisdom-teeth/article/can-wisdom-teeth-grow-back-after-extraction-0414

مطالب مرتبط

 

نظرات 6

دکتر مرتضی عشاق در روز جمعه, 05 مهر 1398 23:28

سلام لیلی خانم
عکس تهیه کنید

سلام لیلی خانم عکس تهیه کنید
مهمان - احسان در روز یکشنبه, 05 خرداد 1398 00:17

آره منم توراهی دارم

آره منم توراهی دارم
دکتر مرتضی عشاق در روز جمعه, 05 مهر 1398 23:27

به به

به به
مهمان - مینا در روز یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398 22:33

من 22 اسفند 97 دندون عقلم کشیدم الان حس میکنم یه چیزی مثل دندون از لثم بیرون زده ام چون ته هستشنمیتونم ببینم خیلی نگرانم کرده باید چیکار کنم

من 22 اسفند 97 دندون عقلم کشیدم الان حس میکنم یه چیزی مثل دندون از لثم بیرون زده ام چون ته هستشنمیتونم ببینم خیلی نگرانم کرده باید چیکار کنم
دکتر مرتضی عشاق در روز جمعه, 05 مهر 1398 23:28

سلام مینا خانم
عکس رادیو گرافی تهیه نمایید

سلام مینا خانم عکس رادیو گرافی تهیه نمایید
default_blogger آیا امکان رویش مجدد دندان عقل پس از کشیدن آن وجود دارد؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 10 آذر 1399

تصویر امنیتی

blog?task=captcha آیا امکان رویش مجدد دندان عقل پس از کشیدن آن وجود دارد؟

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر