بلاگ

تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (368 کلمه)

ارتودنسی چیست

ارتودنسی چیست

اگر دندان‌هایتان کج و نامرتب است و باعث شده اعتماد به ‌نفس تان کاهش پیدا کند، شما تنها نیستید. تقریباً هیچ کسی به صورت طبیعی دندان‌ها و لبخند ایده ‌آل ندارد اما به لطف درمان ارتودنسی همه می‌توانند از لبخندی زیبا بهره‌مند شوند.
ارتودنسی شاخه‌ ای از دندانپزشکی است که در پیشگیری، تشخیص و درمان ناهنجاری‌های فک و دندان تمرکز دارد. ارتودنتیست علاوه بر تحصیلات دندانپزشکی عمومی، دو تا سه سال در زمینه ارتودنسی آموزش ویژه دیده و تخصص پیدا کرده است.

در ارتودنسی چه مشکلاتی برطرف می‌شود؟
ناهمراستایی دندان‌ها که به آن مال اکلوژن گفته می‌شود، شامل انواع مشکلات مربوط به فک و دندان می‌شود. مال اکلوژن ارثی شامل مشکلات رشد فک، عدم رویش دندان به صورت مادرزادی، رویش دندان اضافی، شلوغی دندان‌ها، جلو زدگی دندان‌ها و وجود فاصله بین دندان‌ها می‌شود. با این حال از دست رفتن زود هنگام دندان شیری، تاخیر در افتادن دندان شیری، مکیدن انگشت، برخی حوادث و جراحات و برخی انواع بیماری‌های دهان و دندان نیز در بروز مشکلات ارتودنسی نقش داشته و نیازمند درمان هستند.

اهمیت درمان ارتودنسی
اصلاح مشکلات ارتودنسی تنها برای زیبایی دندان‌ها و لبخند و افزایش اعتماد به نفس نیست، بلکه درمان ارتودنسی برای حفظ سلامت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. مال اکلوژن باعث می‌شود عملکرد جویدن و صحبت کردن دشوارتر شود. همچنین به برخی از نقاط دندان فشار بیش از حدی وارد می‌شود و دچار ساییدگی می‌شوند. این فشار به بافت لثه انتقال پیدا کرده و باعث آسیب دیدن لثه و استخوان پیرامون آن می‌شود. به علاوه کج بودن دندان‌ها باعث می‌شود تمیز کردن فضای بین دندان‌ها دشوار شده و در بسیاری از موارد ذرات غذا و پلاک در این نواحی تجمع پیدا کنند. این وضعیت باعث بروز پوسیدگی دندان و عفونت لثه می‌شود. همچنین مشکلات ارتودنسی می‌توانند باعث بروز مشکلاتی در مفصل گیجگاهی فکی شوند که ممکن است در اثر آن دچار سردرد، درد صورت و مشکلات دیگر شوید.

سن درمان ارتودنسی
درمان ارتودنسی مختص هیچ سن خاصی نیست بلکه همه افراد در صورتی که از سلامت لثه برخوردار بوده و سلامت عمومی آنها مناسب باشد، می‌توانند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند. امروزه انواع سیستم‌های براکت و ارتودنسی برای شرایط مختلف افراد طراحی شده تا همه بتوانند از مزیت درمان ارتودنسی بهره‌مند شوند.

http://www.colgate.com/en/us/oc/oral-health/cosmetic-dentistry/early-orthodontics/article/what-is-orthodontics-0315

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger ارتودنسی چیست
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 08 بهمن 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

تغییر برنامه روزهای کاری مطب دکتر مرتضی عشاق

از شنبه مورخ 1401/07/16
شنبه و یکشنبه عصر مطب یوسف آباد
دوشنبه صبح و عصر، سه شنبه و چهارشنبه عصر مطب شهران