تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (315 کلمه)

خوردنی های خوب برای سلامت دهان و دندان

1

- آب برای سلامت دهان و دندان ها بسیار مفید است. به خصوص در کشورهایی که به آب آشامیدنی فلوراید اضافه می شود فواید آن برای دندان ها بیشتر می شود چرا که دندانها در مقابل حمله اسیدی عامل پوسیدگی دندان مقاوم می شوندو نوشیدن آب به دفعات زیاد باعث می‌شود دائماً دهان شسته شده و محیط اسیدی آن خنثی شود. بنابراین زیاد آب بخورید. 

- لبنیات مانند شیر، پنیر، ماست و کشک برای سلامت دندان ها بسیار خوب هستند، به خصوص اگر کم شکر باشند. لبنیات حاوی پروتئین و مقدار زیادی کلسیم هستند که به تقویت ساختار دندان ها کمک می کند. 

-پروتئینهای بدون چربی مانند ماهی گوشت قرمز، شیر و تخم ‌مرغ که حاوی فسفر زیادی هستند، به تقویت دندان ها کمک کرده و منبع با ارزش پروتئین برای بدن هستند.

- میوه ها و سبزی ها و صیفی جات بخش مهمی از یک برنامه غذایی سالم هستند که علاوه بر تامین سلامت بدن، برای دندان ها نیز بسیار مفید هستند. میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر و آب زیادی هستند که باعث می شود قند بدن در سطح متعادل باقی مانده و دندان ها سالم‌تر بمانند. جویدن میوه ها و سبزیجات به تحریک بزاق کمک کرده و بزاق نیز به نوبه خود به خنثی کردن محیط اسیدی دهان و شستن ذرات غذا و باکتری ها از دهان کمک می کند. 

- تخمه و مغز های درختی حاویو پروتئین و مواد معدنی ضروری برای سلامت بدن و دهان هستند. تخمه ها و مغز های درختی کربوهیدرات کمی دارند و خطر پوسیدگی دندان را افزایش نمی دهند چرا که پوسیدگی دندان در اثر فعالیت‌های باکتری هایی تولید می‌شود که از کربوهیدرات‌ها تغذیه می‌کنند. یکی دیگر از مزیت های تخمه و آجیل این است که جویدن آنها باعث تولید بزاق بیشتر می‌شود. 

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger خوردنی های خوب برای سلامت دهان و دندان
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 26 ارديبهشت 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/