بلاگ

تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (315 کلمه)

خوردنی های خوب برای سلامت دهان و دندان

1

- آب برای سلامت دهان و دندان ها بسیار مفید است. به خصوص در کشورهایی که به آب آشامیدنی فلوراید اضافه می شود فواید آن برای دندان ها بیشتر می شود چرا که دندانها در مقابل حمله اسیدی عامل پوسیدگی دندان مقاوم می شوندو نوشیدن آب به دفعات زیاد باعث می‌شود دائماً دهان شسته شده و محیط اسیدی آن خنثی شود. بنابراین زیاد آب بخورید. 

- لبنیات مانند شیر، پنیر، ماست و کشک برای سلامت دندان ها بسیار خوب هستند، به خصوص اگر کم شکر باشند. لبنیات حاوی پروتئین و مقدار زیادی کلسیم هستند که به تقویت ساختار دندان ها کمک می کند. 

-پروتئینهای بدون چربی مانند ماهی گوشت قرمز، شیر و تخم ‌مرغ که حاوی فسفر زیادی هستند، به تقویت دندان ها کمک کرده و منبع با ارزش پروتئین برای بدن هستند.

- میوه ها و سبزی ها و صیفی جات بخش مهمی از یک برنامه غذایی سالم هستند که علاوه بر تامین سلامت بدن، برای دندان ها نیز بسیار مفید هستند. میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر و آب زیادی هستند که باعث می شود قند بدن در سطح متعادل باقی مانده و دندان ها سالم‌تر بمانند. جویدن میوه ها و سبزیجات به تحریک بزاق کمک کرده و بزاق نیز به نوبه خود به خنثی کردن محیط اسیدی دهان و شستن ذرات غذا و باکتری ها از دهان کمک می کند. 

- تخمه و مغز های درختی حاویو پروتئین و مواد معدنی ضروری برای سلامت بدن و دهان هستند. تخمه ها و مغز های درختی کربوهیدرات کمی دارند و خطر پوسیدگی دندان را افزایش نمی دهند چرا که پوسیدگی دندان در اثر فعالیت‌های باکتری هایی تولید می‌شود که از کربوهیدرات‌ها تغذیه می‌کنند. یکی دیگر از مزیت های تخمه و آجیل این است که جویدن آنها باعث تولید بزاق بیشتر می‌شود. 

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger خوردنی های خوب برای سلامت دهان و دندان
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 03 اسفند 1402

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر