بلاگ

تخمین زمان مطالعه 1 دقیقه (263 کلمه)

انواع هدگیر ارتودنسی

--
• هدگیر پشت گردنی و هدگیر پس سری
هنگامی که از هدگیر ارتودنتیسی صحبت میشود، تقریباً همه ما این نوع هدگیر را تصور می‌کنیم. این نوع هدگیر که در واقع هدگیر معمولی یاست، برای اصلاح جلو زدگی دندان‌های جلویی که به آن اورجت گفته می‌شود و همچنین اصلاح برخی مشکلات دیگر ارتودنسی استفاده می‌شود. عملکرد کلی هدگیر به این صورت است که فک بالا را در جای خود نگه می‌دارد و به فک پایین اجازه می‌دهد رشد کند.

Enter your text here ...

  هدگیر معمولی از یک سیم کمانی تشکیل شده است که فلزی و U شکل بوده و تسمه ‌ای دارد که پشت سر یا پشت گردن قرار می‌گیرد. انواع هدگیر پشت گردنی یک تسمه دارند که پشت گردن قرار می‌گیرد اما تسمه هدگیر پس سری پشت سر قرار می‌گیرد. سیم کمانی هدگیر به براکت دندانهای آسیاب بزرگ وصل می‌شود.

 • هدگیر معکوس یا فیس ماسک
هدگیر معکوس عملکردی برعکس هدگیر معمولی دارد یعنی فک بالا را جلو می‌کشد تا سریعتر و بیشتر رشد کند در حالی که فک پایین را در جای خود نگه می‌دارد. این کار برای اصلاح جلو زدگی فک پایین که به آن آندربایت گفته می‌شود انجام می‌شود. شکل هدگیر معکوس نیز با هدگیر معمولی تفاوت دارد. تفاوت آنها در این است که هدگیر معکوس یک سیم یا میله بزرگ دارد که در جلوی صورت از پیشانی تا چانه کشیده شده است و یوکهای افقی در ناحیه دهان دارد. این یوکها قلابهایی دارد که به براکت دندان‌های بالایی وصل می‌شود. این سیستم نیرویی ایجاد می‌کند که رشد فک بالا را سریع تر می‌کند.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger انواع هدگیر ارتودنسی
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 15 آذر 1402

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر