بلاگ

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (520 کلمه)

توصیه‌ هایی برای ساده و مؤثر کردن فلوراید درمانی

توصیه‌ هایی برای ساده و مؤثر کردن فلوراید درمانی

استفاده از وارنیش فلوراید ممکن است بسیار ساده یا خیلی پیچیده باشد؛ این موضوع بستگی به محصولی که استفاده می کنید دارد. برای استفاده از برخی از وارنیش ها باید دندان کاملاً خشک باشد و وارنیش باید به سطح هر دندان خیلی دقیق مالیده شود. با این‌ حال محصول های دیگری نیز وجود دارند که بهتر عمل می‌کنند، مانند وارنیش سفید پنج درصد سدیم فلوراید حاوی تری کلسیم فسفات.

1- فرایند سریع و مؤثر وارنیش فلوراید
تنها کافی است که سطح دندان با مسواک تمیز شده و رطوبت داشته باشد. فرایند استعمال این وارنیش در سه مرحله انجام می‌شود:
پکیج تک دوز محصول باز می شود، مسواک یا فرچه اپلیکاتور به وارنیش آغشته می شود، سپس مسواک به ناحیه تحت درمان مالیده می‌شود. برای وارنیش فلوراید تمامی دهان کمتر از 30 ثانیه زمان لازم است.

2- خاصیت چسبندگی
این وارنیش تفاوت محسوسی با وارنیش های دیگر دارد: بسیار چسبندگی داشته و محکم در تماس با دندان قرار می‌گیرد. برای وارنیش کردن تمام دهان، لایه نازکی از وارنیش با حرکت افقی مسواک بر روی دندان‌ها مالیده می‌شود. سپس بیمار دهان خود را می بندد. هنگامی که بزاق در تماس با وارنیش قرار می گیرد، وارنیش به سرعت و به صورت یکدست در سطح دندان سفت می شود. این امر باعث می شود فلوراید و کلسیم مدت زمان بیشتری (تا موقع مسواک زدن و شستن وارنیش) در تماس با دندان بماند.

b2ap3_thumbnail_vanish_tcp_art_290px توصیه‌ هایی برای ساده و مؤثر کردن فلوراید درمانی3- روانروی مناسب برای پوشش سطوح بین دندانی
نکته جالب در مورد این وارنیش، این است که مواد در زیر لایه سطحی جریان داشته و می‌توانند سطوح بین دندانی را حداقل به مدت چهار ساعت پوشش دهند. این روانروی باعث می‌شود وارنیش نیازی به استعمال دقیق و مالیدن در تمام سطوح دندان نداشته باشد. چرا که پس از مالیدن وارنیش، همچنان مواد جریان یافته و به نواحی مختلفی که ممکن است تحت پوشش وارنیش قرار نداشته باشند، دسترسی پیدا می‌کند. هنگامی که تمام سطوح دندان تحت پوشش وارنیش قرار گرفت، تنها کاری که دندانپزشک باید انجام دهد مالیدن مواد به سطوح گونه‌ای و جونده است. مواد، خود به سمت زبانی دندان جریان می یابند.
4- ساختار شیمیایی بهتر برای محافظت بیشتر
فرمول این وارنیش به کارآیی بیشتر آن کمک می‌کند. این وارنیش نه تنها حاوی فلوراید سدیم است، بلکه تری کلسیم فسفات نیز دارد. پس از این که وارنیش به دندان‌ها مالیده شد و در تماس با بزاق قرار گرفت، فلوراید و کلسیم آزاد می‌کند. در شرایطی که وارنیش به جریان یافتن در سطوح دندان ادامه می‌دهد، بیشتر در معرض بزاق قرار گرفته و فلوراید و کلسیم بیشتری آزاد می‌کند. این فرایند می‌تواند تا 24 ساعت ادامه پیدا کند. وارنیش فلوراید به علت توانایی نفوذ در توبولهای عاج و مهروموم کردن آنها، باعث برطرف شدن فوری و بلند مدت حساسیت شدید دندان می‌شود.
5- رضایت بیمار
سادگی این فرایند باعث می‌شود درمان فلوراید هم برای بیمار و هم برای دندانپزشک، سریع و آسان باشد. همچنین بیماران می‌توانند بلافاصله پس از استعمال وارنیش فلوراید، غذا و مایعات بخورند. وارنیش ماهیتاً نامرئی بوده و چندان قابل مشاهده نیست. وارنیش فلوراید در انواع طعمها برای جذب و علاقمندی کودکان تهیه شده است. این ویژگی باعث همکاری بیشتر کودکان در هنگام فلوراید درمانی می‌شود.

http://www.dentistryiq.com/articles/2012/04/vanish-fluoride-varnish.html

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger توصیه‌ هایی برای ساده و مؤثر کردن فلوراید درمانی
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 24 خرداد 1403

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر