بلاگ

تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه (830 کلمه)

فواید ارتودنسی: چرا باید درمان ارتودنسی انجام دهیم؟

فواید ارتودنسی: چرا باید درمان ارتودنسی انجام دهیم؟

فواید درمان ارتودنسی تنها محدود به تغییرات فیزیکی اصلاح بایت و صاف و مرتب شدن دندانها نمیشود بلکه عزت نفس فرد نیز بهبود می یابد. اگر چه صاف و ردیف بودن دندانها مهم است اما برطرف کردن مشکلات احتمالی ناشی از مشکلات فک و دندانها نیز اهمیت بسزایی دارد. دندانهای کج و بهم ریخته یا مشکلات فک می توانند باعث شوند فرد نتواند دندانهای خود را به درستی تمیز کند و این امر موجب پوسیدگی دندان و احتمالا بیماری لثه و یا از دست دادن دندان می شود. مشکلات ارتودنسی اگر درمان نشوند منجر به مشکلاتی در جویدن غذا و در نتیجه گوارش، مشکلاتی در تکلم و ساییدگی غیر طبیعی سطح دندانها میشوند. به مرور زمان فشار بیش از حدی که به واسطه مشکلات فک و دندانها بر بافتهای لثه و استخوان پشتیبان دندان وارد می شود، بر مفاصل فک تاثیر گذاشته و منجر به مشکلاتی مانند سردرد و یا درد صورت و گردن میشود.
انجمن ارتودنسی امریکا توصیه می کند کودکان از 7 سالگی تحت ارزیابی ارتودنسی قرار بگیرند. درمان ارتودنسی را می توان در هر سنی انجام داد اما اگر درمان به موقع صورت بگیرد حداکثر تاثیر را خواهد داشت.

با وجود پیشرفتهای زیادی که در سالهای اخیر در ارتودنسی صورت گرفته است، هنوز استفاده از براکت آسان نشده است. امروزه انواع ابزارهای ارتودنسی از براکتهای فلزی مرسوم گرفته تا الاینرهای شفاف و سیمهای نوع سازمان فضاوردی ناسا که با گرما فعال میشوند، در دسترس هستند. برخی از بیماران درمانهایی را ترجیح می دهند که بدون براکت باشد مانند استفاده از پلاک متحرک (الاینر) شفاف. اگر درمان لازم باشد، تمام گزینه های درمانی موجود با بیمار در میان گذاشته می شود.
چرا باید درمان ارتودنسی انجام دهیم؟
- اصلاح مشکلات بلع و تنفس: تنفس از راه دهان منجر به وقفه تنفسی در حین خواب (اپنه خواب) و خرخر میشود.
- اصلاح کراس بایت: کراس بایت وضعیتی است که در آن یک یا چند دندان بالایی در پشت دندانهای پایینی قرار می گیرند و در نتیجه می توانند موجب ساییدگی دندانهای پایینی شوند.
- اصلاح شلوغی و بهم ریختگی دندانها: این درمان ممکن است شامل کشیدن دندانهای اضافی یا نامناسب باشد.
- اصلاح اوربایت عمیق: در اوربایت عمیق دندانهای جلویی فک پایین با بخش بالایی دندانهای بالا تماس دارند.
- اصلاح بدشکلی صورت و دهان: این حالت بر رشد فک و موقعیت دندانها تاثیر نامطلوبی می گذارد.
- رفع مشکل دندان اضافی یا جای خالی دندان: افتادن دندان ممکن است به علت پوسیدگی دندان، جراحت و یا مشکلات ارثی اتفاق بیفتد.
- اصلاح اورجت: اورجت وضعیتی است که در آن دندانهای بالایی فراتر از حد نرمال جلو زده اند و معمولا همراه با کوچکتر بودن فک پایین دیده می شوند.
- بهبود اعتماد به نفس: لبخند زیبا تصویر فرد از خود و اعتماد به نفس او را افزایش می دهد.
- اصلاح فاصله بین دندانها: ممکن است به واسطه افتادن یک دندان و یا کوچک بودن بیش از حد دندانها و یا بزرگ بودن فک، بین دندانها فاصله ایجاد شود.
- رفع مشکلات تکلم، جویدن و بایت: جفت نبودن دندانهای بالا و پایین و منطبق نبودن فکها بر هم موجب این مشکلات می شود که با درمان ارتودنسی اصلاح می گردند.
- اصلاح آندربایت: آندربایت وضعیتی است که در آن فک پایین بزرگتر و در نتیجه جلوتر از فک بالا قرار می گیرد.
دلایل درمانهای ارتودنسی مختص کودکان
- مکیدن انگشت یا شست: این عادت باعث جلو زدگی دندانهای جلویی فک بالا و محدود شدن فک بالا می شود.
- بیرون زدن دندان در موقعیت نا به جا: با هدایت رشد دندانها می توان از این وضعیت جلوگیری کرد.
درمان ارتودنسی چه مراحلی دارد؟
درمان ارتودنسی سه مرحله اصلی دارد که عبارتند از:
1- برنامه ریزی درمان- یک یا چند جلسه اول مراجعه به ارتودنتیست ممکن است شامل موارد زیر باشد:
- ارزیابی سابقه دندانپزشکی و پزشکی
- قالب گیری از دندانها
- گرفتن عکس از صورت و دهان
- تصویر پرتوی ایکس از فک و دندانها
ارتودنتیست پس از برنامه ریزی دقیق، ابزار ارتودنسی متناسب با نیاز بیمار را که ممکن است شامل براکت یا ابزارهای دیگر باشد طراحی کرده و آماده می کند.
2- مرحله درمان فعال - درمان فعال شامل مراجعات منظم به ارتودنتیست برای تنظیم براکت یا ابزارهای دیگر ارتودنسی و دنبال کردن موارد درمان برای اطمینان از موفقیت درمان است.
3- مرحله نگهداری و حفظ نتایج- هنگامی که درمان تمام می شود براکت یا ابزارهای دیگر خارج می شوند. در این زمان ممکن است ابزار ارتودنسی جدید برای بیمار ساخته شود. معمولا این ابزار نگهدارنده متحرک است که به حفظ تغییرات ایجاد شده در دندانها کمک می کند به شرطی که طبق دستور پزشک استفاده شود.

درمان و مدت زمان حفظ نتایج بستگی زیادی به وضعیت فرد دارد. حفظ نتایج فرایندی همیشگی است. ارتودنتیست به شما کمک می کند نتایج درمان و لبخند زیبا و جدید خود را تا آخر عمر حفظ کنید.
ارتودنتیست علاوه بر صاف و مرتب کردن دندانها که سلامت دهان و دندان شما و گاهی سلامت عمومی بدنتان به آن وابسته است، لبخند شما را نیز زیبا می سازد.

http://www.grorthodontics.com/about-orthodontics/benefits-and-reasons-for-orthodontic-treatment/

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger فواید ارتودنسی: چرا باید درمان ارتودنسی انجام دهیم؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
جمعه, 14 بهمن 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

تغییر برنامه روزهای کاری مطب دکتر مرتضی عشاق

از شنبه مورخ 1401/07/16
شنبه و یکشنبه عصر مطب یوسف آباد
دوشنبه صبح و عصر، سه شنبه و چهارشنبه عصر مطب شهران