بلاگ

تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (342 کلمه)

آیا دندانپزشک عمومی، میتواند درمان براکت انجام دهد؟

آیا دندانپزشک عمومی، میتواند درمان براکت انجام دهد؟

بسیاری از افراد نمی دانند که آیا برای درمان ارتودنسی و استفاده از براکت میتوانند به دندانپزشک عمومی که تخصص ارتودنسی ندارد مراجعه کنند یا این کار تنها باید توسط ارتودنتیست صورت بگیرد.
اگر بخواهیم خیلی کوتاه به این سوال پاسخ بدهیم، بله دندانپزشک عمومی هم میتواند، اما شرایطی دارد. دندانپزشک عمومی میتواند به بیماران خود درمان ارتودنسی ثابت با براکت ارایه بدهد. اگر دندانپزشک عمومی بخواهد کار ارتودنسی انجام دهد باید استانداردها را رعایت کند. بنابراین اگر دندانپزشک عمومی میتواند به خوبی یک ارتودنتیست (متخصص ارتودنسی) دندانها را صاف و مرتب کند، میتوان برای ارتودنسی به او مراجعه کرد. بسیاری از دندانپزشکان در این زمینه با ارتودنتیستها رقابت میکنند. اما به خاطر داشته باشید که ارتودنتیستها پس از اتمام دوره دانشکده دندانپزشکی (که مدرک دندانپزشکی عمومی دریافت می کنند)، دو یا سه سال آموزش ویژه در زمینه انواع درمانهای ارتودنسی و براکت دیده اند. دندانپزشک عمومی باید دوره های آموزشی زیادی ببیند و تجربه های زیادی کسب کند تا مهارت قابل قبولی برای این کار داشته باشد.

با این حال بدیهی است که هر ارتودنتیست نیز سطح متفاوتی از مهارت و تجربه را دارد و برخی ممکن است بسیار مجرب و حرفه ای باشند و برخی دیگر تجربه زیادی نداشته باشند.
نظر انجمن ارتودنتیستهای امریکا درباره ارائه خدمات ارتودنسی ثابت با براکت توسط دندانپزشک عمومی
انجمن ارتودنتیستهای امریکا (AAO) یک سایت با عنوان شایعات و حقایق (Myths and Facts ) راه اندازی کرده است و در آن موارد زیر را به عنوان شایعات بی اساس نام برده است:
- دندانپزشک خانواده میتواند دندانهای بیمارش را صاف و مرتب کند.
- ارتودنتیستها بابت درمان ارتودنسی هزینه بیشتری نسبت به دندانپزشکهای عمومی دریافت میکنند.

همه دندانپزشکان عمومی نمیتوانند درمان ارتودنسی انجام دهند. در واقع عموما دندانپزشکان عمومی این موارد را به ارتودنتیست ارجاع میدهند اما این که یک دندانپزشک عمومی چه کاری را انجام دهد بستگی به علاقه شخصی او دارد. مثلا برخی از دندانپزشکها موارد زیادی درمان ریشه (روت کانال) انجام میدهند، برخی دیگر موارد زیادی کار براکت انجام میدهند و برخی همه این موارد را به متخصص آن ارجاع میدهند.


http://www.oralanswers.com/general-dentists-braces/

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger آیا دندانپزشک عمومی، میتواند درمان براکت انجام دهد؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 15 آذر 1402

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر