تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (363 کلمه)

برجستگیهای دندانه ای لبه دندانهای دائمی در کودکان چیست؟

bumps_on_front_teeth_mamelons-700x450
اگر دقت کنید می بینید سطح برنده دندانهای جلویی دائمی در کودکان دندانه دار است. گاهی اوقات والدین وقتی برای اولین بار متوجه این برجستگی های دندانه ای در لبه دندانهای کودکشان می شوند، تصور می کنند مشکلی وجود دارد و این دندانه ها در اثر شکستن یا ساییدن ایجاد شده اند.

باید بدانید لبه های مضرسی دندانهای دائمی کاملا طبیعی است. در واقع این برجستگی های دندانه دندانه که به آنها ماملون (mamelon) گفته می شود، به نحوه رشد و رویش دندانهای دائمی مربوط می شود و همه دندانها در ابتدا چنین شکلی دارند. 

 ماملون های دندانهای جلویی 

همه دندانها از چیزهایی به نام لوب رشد می کنند که در اعماق لثه قرار دارند. لوبهای مختلف با یکدیگر رشد کرده و هر یک بخش متفاوتی از دندان را شکل می دهد. در مورد دندانهای جلویی، سه لوب وجود دارد که با یکدیگر جلوی دندان را تشکیل می دهند. با نگاه کردن به ماملونهای دندان می توانید ببینید این لوبها در کجا به هم رسیده و وصل شده اند. یک لوب جلویی در سمت چپ، یکی در وسط و یکی در سمت راست وجود دارد که با رشد کردن و رسیدن به یکدیگر دندان را شکل می دهند (شکل بالا).

چرا لبه دندانهای جلویی در بزرگسالان دندانه دار نیست؟
معمولا این برجستگی های لبه دندانها به مدت کوتاهی دیده می شوند و خیلی زود از بین می روند. از آنجایی که این دندانه ها همتراز و یکدست نیستند و نازک هستند با جویدن غذا خیلی زود ساییده شده و از بین می روند. با این حال جالب است بدانید در برخی افراد این دندانه ها تا مدت زیادی باقی می ماند.
در برخی افراد بزرگسال هم که دندانهای جلویی شان به هم نمی رسد و تماس درستی ندارد، ماملونها باقی می مانند . مثلا اگر فردی دچار اوپن بایت یا اورجت باشد و لبه دندانهای جلویی بالایی و پایینی او با هم تماس نداشته باشند، ماملونهای دندانهای مقابل با یکدیگر تماس نداشته و بنابراین حفظ می شوند. افراد بزرگسال که هنوز ماملونهای دندانهایشان از بین نرفته است و از ظاهر آن خوششان نمی آید، می توانند به دندانپزشک مراجعه کنند تا با درمان زیبایی (شکل دهی مینا) آن را صاف نماید.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger برجستگیهای دندانه ای لبه دندانهای دائمی در کودکان چیست؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 26 ارديبهشت 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/