بلاگ

تخمین زمان مطالعه 1 دقیقه (296 کلمه)

در صورت نیفتادن دندان شیری به صورت طبیعی، چه باید کرد؟

در صورت نیفتادن دندان شیری به صورت طبیعی، چه باید کرد؟

علت نیفتادن دندان شیری چیست؟
در حالت طبیعی دندانهای دائمی زیر دندانهای شیری که در استخوان قرار دارند در زمان مشخصی شروع به بیرون راندن دندانهای شیری کرده و آنها را لق می کنند تا بیفتند و خود جایگزین آنها شوند. اغلب هنگامی که ریشه دندان شیری توسط دندانهای دائمی حل شد، دندانهای شیری بسیار لق شده و خود به خود و یا با اندکی کمک خارجی می افتند. اما گاهی اتفاق می افتد که دندان دائمی راه خود را به سمت دهان باز می کند اما نمی تواند ریشه دندان شیری را کاملا حل کند. در این شرایط دندان شیری تا اندازه ای که لازم است لق نمی شود و در زمان طبیعی نمی افتد. تحقیقات انجام شده هنوز در مورد علت بیرون نراندن دندان شیری توسط دندان دائمی به نتیجه قطعی نرسیده اند. دلایل ژنتیکی یکی از عوامل احتمالی این پدیده است اما عوامل محیطی، ضربه، عفونت و اختلالات غدد درون ریز نیز می تواند از دلایل نیفتادن دندان شیری باشد.

درمان نیفتادن به موقع دندان شیری
خوشبختانه این مشکل اغلب خود برطرف می شود. اگر دندان دائمی از لثه بیرون بزند در حالی که هنوز دندان شیری متناظر آن در دهان مانده است معمولا دندانپزشک وضعیت دندانها را بررسی می کند تا ببیند دندان شیری تا چه حد لق شده است. همچنین ریشه دندان شیری بررسی می شود تا مشخص شود چقدر حل شده و چه مقدار فضا در دهان کودک وجود دارد. گاهی اوقات عکس پرتوی ایکس برای کمک به تشخیص مقدار ریشه دندان شیری در استخوان لازم است. هنگامی که تمام جوانب ارزیابی شد اغلب می توان اجازه داد دندان شیری خودش بیفتد. گاهی نیز ممکن است لازم شود برای کشیدن دندان شیری اقدام شود تا از بروز مشکلات بعدی دندانپزشکی و ارتودنسی حاصل از نیفتادن دندان شیری جلوگیری شود.

http://smiles4kids.com/over-retained-teeth/

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger در صورت نیفتادن دندان شیری به صورت طبیعی، چه باید کرد؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
جمعه, 14 بهمن 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

تغییر برنامه روزهای کاری مطب دکتر مرتضی عشاق

از شنبه مورخ 1401/07/16
شنبه و یکشنبه عصر مطب یوسف آباد
دوشنبه صبح و عصر، سه شنبه و چهارشنبه عصر مطب شهران