بلاگ

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (671 کلمه)

ارتدنسی شفاف، ارتدنسی بیرنگ، ارتدنسی نامرئی

Clear-orthodontics-colorless-orthodontics-invisible-orthodontics ارتدنسی شفاف، ارتدنسی بیرنگ، ارتدنسی نامرئی

با توجه به اینکه برطرف کردن ناهنجاری های دندانی با استفاده از ارتودنسی نیاز به زمان طولانی دارد، بنابراین، افراد ترجیح می دهند که برای انجام این نوع از درمان از ارتودنسی شفاف استفاده کنند تا در دهان آنها جلب توجه نکند و بتوانند تا زمان بهبودی کامل از آن استفاده نمایند.  

آشنایی با ارتودنسی شفاف 

ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی است که معنای ردیف شدن دندان های نامنظم می باشد. انجام ارتودنسی هم می تواند از ناهنجاری های فک و دندان پیشگیری نماید و هم می تواند این ناهنجاری ها را درمان کند، بنابراین یک روند درمانی با اهمیت برای افرادی است که به آن نیاز دارند. طول درمان دوره های ارتودنسی دندان به طور معمول طولانی است و افراد ترجیح می دهند که براکت های دندان آنها ناپیدا باشد و جلب توجه نکند. با پیشرفت تکنولوژی در ساخت مواد دندانی، ارتودنسی شفاف تولید و به بازار عرضه شد که یک تحول عظیم در علم دندانپزشکی به شمار می رود.

برخی از افراد به واسطه شغل هایی که دارند به اجبار باید در اجتماعات مختلف حضور داشته باشند و با افراد مختلفی رفت و آمد کنند، که این افراد علاقه دارند برای برطرف کردن ایرادات فک و دندان خود، از ارتودنسی شفاف یا نامرئی استفاده کنند تا راحت تر بتوانند با دیگران حشر و نشر داشته باشند. ارتودنسی بی رنگ برای این افراد یک حس خوشایند است که با استفاده از آن به مرور زمان، هم مشکلات دندانی آنها رفع می شود و هم براکت های دندانی آنها جلب توجه نمی کند.

انواع براکت های قابل استفاده در ارتودنسی شفاف

با توجه به اینکه افراد زیادی متقاضی انجام ارتودنسی نامرئی می باشند، مواد مختلفی برای ساخت این نوع از ارتودنسی ها به کار می رود، که عبارتند از:

 • دستگاه ارتودنسی با براکت های سرامیکی
 • دستگاه ارتودنسی با براکت کامپوزیتی
 • دستگاه ارتودنسی با براکت شیشه ای

این نوع ارتودنسی بسیار پر کاربرد است و بیشتر افراد ترجیح می دهند که از آن استفاده نمایند. ولی یک نوع دیگر از ارتودنسی نامرئی وجود دارد که به آن ارتودنسی شفاف نیز می گویند، به این نوع ارتودنسی به دلیل اینکه براکت های آن از جنس کریستال می باشند، اینویزالاین (Invisalign) نیز گفته می شود. این نوع از ارتودنسی شبیه به طلق های نامرئی و شفافی است که در جهت منظم کردن دندان ها بسیار موثر می باشد. از مزیت هایی که این طلق های نامرئی دارند، تعویض آنها است که دو هفته یکبار قابل انجام می باشد.

هزینه درمان با ارتودنسی شفاف

هزینه این نوع از ارتودنسی بنا به دلایل مختلفی متفاوت می باشد که مهمترین این دلایل عبارتند از:

 • تعداد طلق های نامرئی که برای درمان بیمار مورد استفاده قرار می گیرند.
 • تعداد دندان هایی که باید از دهان بیمار خارج شوند تا درمان ارتودنسی نامرئی برای او انجام شود.
 • نیاز یا عدم نیاز به جراحی قبل از انجام ارتودنسی شفاف
 • نوع مشکلاتی که در دهان فرد وجود دارد، که آیا این مشکلات مربوط به فک او می باشد یا دندان ها
 • نوع شیب دهان بیمار
 • وضعیت فک بیمار و همچنین نیمرخ او
 • میزان وضعیت شلوغی که دندان های بیمار دارند.
 • توجه به وضعیت رادیوگرافی بیمار

همه این موارد در تعیین هزینه ای که بیمار باید بپردازد تا ارتودنسی شفاف انجام دهد، تاثیر دارند. همه افراد می توانند با مراجعه به متخصص ارتودنسی و انجام معاینه، نسبت به هزینه لازم برای انجام ارتودنسی شفاف، آگاه شوند. انجام دادن این نوع از ارتودنسی توسط یک متخصص ارتودنسی دارای مهارت در این زمینه بسیار اهمیت دارد و باعث می شود که افراد، بسیار زودتر از زمان ممکن به نتیجه دلخواه دست یابند.

دکتر عشاق با داشتن مدرک تخصص در رشته ارتودنسی و همچنین برخورداری از مهارت های لازم در زمینه ارتودنسی شفاف، یکی از بهترین و با تجربه ترین افراد متخصص در این زمینه است که با معاینه رایگان برای بیماران خود، نحوه درمان، میزان هزینه لازم برای انجام ارتودنسی و همچنین زمان لازم برای درمان را به آنها شرح می دهد تا بیماران بتوانند با آگاهی لازم برای انجام ارتودنسی اقدام کنند.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger ارتدنسی شفاف، ارتدنسی بیرنگ، ارتدنسی نامرئی
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 12 بهمن 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

تغییر برنامه روزهای کاری مطب دکتر مرتضی عشاق

از شنبه مورخ 1401/07/16
شنبه و یکشنبه عصر مطب یوسف آباد
دوشنبه صبح و عصر، سه شنبه و چهارشنبه عصر مطب شهران