بلاگ

تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (304 کلمه)

آیا راهی برای از بین رفتن تاثیر بی حسی دهان وجود دارد؟

آیا راهی برای از بین رفتن تاثیر بی حسی دهان وجود دارد؟


کارهای دندانپزشکی از جمله روکش دندان، پر کردن دندان و درمان ریشه (عصب کشی) نیازمند بی حسی موضعی است که طی آن لبها، گونه و زبان بی حس می شوند. این بی حسی ممکن است دو یا چند ساعت پس از درمان باقی بماند. هنگامی که دهان و لبها بی حس می شوند صحبت کردن، خندیدن و نوشیدن دشوار می گردد.
پس از اتمام کار درمان دندانپزشکی تجویز دارویی به نام فنتولامین مسیلات (Phentolamine mesylate) میتواند حس دهان را به حالت طبیعی بازگرداند. مطالعات نشان میدهند فنتولامین مسیلات که به صورت تزریق پس از اتمام درمان دندانپزشکی به بیمار داده می شود می تواند بی حسی لبها، گونه و زبان را سریعتر (معمولا ظرف یک ساعت) بازگرداند. اگر درمان دندانپزشکی باعث درد استخوان یا بافت نرم بشود و بی حسی موضعی تا مدتی پس از درمان موجب بر طرف شدن درد باشد، استفاده از فنتولامین مسیلات توصیه نمی شود.

b2ap3_thumbnail_bihesi1 آیا راهی برای از بین رفتن تاثیر بی حسی دهان وجود دارد؟

تاثیر فنتولامین مسیلات به طور کامل مشخص نشده است اما تصور می شود گردش خون به ناحیه بافتهای نرم را افزایش می دهد. فنتولامین مسیلات تنها در صورتی تاثیر می گذارد که ماده بی حس کننده اولیه حاوی دارویی باشد که رگهای خونی را تنگ و منقبض کرده باشد مانند اپی نفرین.
فنتولامین مسیلات متعلق به گروهی از داروهاست که می توانند باعث کاهش فشار خون، سریع و نامنظم شدن ضربان قلب شوند. اگر چه چنین وقایعی در گزارشهای مصرف این دارو نامتداول است با این حال اگر سابقه بیماری قلبی یا عروقی دارید باید به اطلاع دندانپزشک برسانید.
فنتولامین مسیلات برای کودکان زیر 6 سال که وزنشان کمتر از 15 کیلوگرم است، توصیه نمی شود. مصرف این دارو هزینه ای مضاعف بر هزینه درمانی دارد و تحت پوشش بیمه نیست.
(لازم به ذکر است که برای درمانهای ارتودنسی از جمله پلاک متحرک ارتودنسی و سیم پیچی دندانها نیازی به تزریق بی حسی نیست.)

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cavities/expert-answers/oraverse/faq-20058412

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger آیا راهی برای از بین رفتن تاثیر بی حسی دهان وجود دارد؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 03 اسفند 1402

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر