بلاگ

تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (475 کلمه)

براکت پشت دندانی یا لینگوال چیست؟

براکت پشت دندونی
براکت پشت دندانی یکی از انواع سیستم براکت ارتودنسی است که در آن براکت، سیم ارتودنسی و حلقه های الاستیک برای حرکت دادن دندان ها استفاده می شوند. اما تفاوت آنها با براکت معمولی در این است که سیستم براکت به سطحی از دندان چسبانده می‌شود که رو به زبان قرار دارد و به آن سطح لینگوال گفته می‌شود.

علت این کار این است که سیستم براکت دیگر در معرض دید قرار ندارد و هنگامی که صحبت می‌کنید یا لبخند میزنید براکت دیده نمی شود. به همین علت به این روش براکت نامرئی هم می‌گویند البته براکت نامرئی چند روش دارد که یکی دیگر از آنها الاینر شفاف یا اینویزیلاین است. 

برای گذاشتن براکت پشت دندانی متخصص ارتودنسی پس از معاینه دقیق دهان با استفاده از خمیر قالب گیری از دندانها قالب میگیرد. در صورتی که کلینیک مجهز به دستگاههای پیشرفته دیجیتالی باشد، می توان این کار را با اسکن دیجیتالی و بدون نیاز به خمیر قالب گیری انجام داد. بر اساس قالب به دست آمده، سیستم براکت در آزمایشگاه ساخته می‌شود تا کاملا متناسب با دندان های بیمار بوده و برای بیمار راحت باشد. توجه داشته باشید در روش‌های دیگر براکت، نیازی به ساخت اختصاصی براکت برای بیمار نیست. همین سفارشی بودن سیستم براکت پشت دندانی یکی از دلایل گران تر بودن آن نسبت به براکت معمولی است. ‌
چون براکت پشت دندانی در معرض دید قرار ندارد و فضای پشت دندانها دسترسی سختی دارد ، متخصص ارتودنسی برای نصب و تنظیم آن باید دقت بیشتری به خرج بدهد و زمان بیشتری صرف این کار بکند. به همین علت ممکن است هر متخصص ارتودنسی این روش را انجام ندهد یا با هزینه بیشتری این کار را تقبل کند.
پس از این که براکت در سطح پشتی دندان‌ها چسبانده شد، دیگر کسی متوجه آن نمی شود بنابراین با خیال آسوده می توانید دهان خود را باز کنید و صحبت کنید. 

نکات مهم در مراقبت از براکت پشت دندانی 

 باید مراقب غذاهایی که می‌جوید باشید تا آسیبی به راکت وارد نشود. این موضوع در مورد براکت معمولی هم صادق است. غذاهای سفت مانند تهدیگ و نانهای سوخاری و غذاهای چسبنده مانند پاستیل و کارامل را نباید بخورید. 

با ملایمت مسواک بزنید و مرتبا هر روز نخ دندان بکشید تا ذرات غذا از بین براکت و دندان ها خارج شود.
در چند روز اول گذاشتن براکت ممکن است کمی اذیت شوید چون چند روز طول می‌کشد تا به براکت عادت کنید. در این مدت ممکن است نتوانید کلمات را درست ادا کنید یا دندان درد داشته باشید. این کاملاً طبیعی است و پس از چند روز این حالت برطرف می‌شود. این اتفاق در مورد براکت معمولی هم تجربه میشود.‌
در چند روز اول غذاهای سرد و نرم بخورید و در صورتی که برخی از زواید براکت به دهانتان ساییده می شود، کمی موم ارتودنسی روی آن بگذارید.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger براکت پشت دندانی یا لینگوال چیست؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 03 اسفند 1402

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر