تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (475 کلمه)

براکت پشت دندانی یا لینگوال چیست؟

براکت پشت دندونی
براکت پشت دندانی یکی از انواع سیستم براکت ارتودنسی است که در آن براکت، سیم ارتودنسی و حلقه های الاستیک برای حرکت دادن دندان ها استفاده می شوند. اما تفاوت آنها با براکت معمولی در این است که سیستم براکت به سطحی از دندان چسبانده می‌شود که رو به زبان قرار دارد و به آن سطح لینگوال گفته می‌شود.

علت این کار این است که سیستم براکت دیگر در معرض دید قرار ندارد و هنگامی که صحبت می‌کنید یا لبخند میزنید براکت دیده نمی شود. به همین علت به این روش براکت نامرئی هم می‌گویند البته براکت نامرئی چند روش دارد که یکی دیگر از آنها الاینر شفاف یا اینویزیلاین است. 

برای گذاشتن براکت پشت دندانی متخصص ارتودنسی پس از معاینه دقیق دهان با استفاده از خمیر قالب گیری از دندانها قالب میگیرد. در صورتی که کلینیک مجهز به دستگاههای پیشرفته دیجیتالی باشد، می توان این کار را با اسکن دیجیتالی و بدون نیاز به خمیر قالب گیری انجام داد. بر اساس قالب به دست آمده، سیستم براکت در آزمایشگاه ساخته می‌شود تا کاملا متناسب با دندان های بیمار بوده و برای بیمار راحت باشد. توجه داشته باشید در روش‌های دیگر براکت، نیازی به ساخت اختصاصی براکت برای بیمار نیست. همین سفارشی بودن سیستم براکت پشت دندانی یکی از دلایل گران تر بودن آن نسبت به براکت معمولی است. ‌
چون براکت پشت دندانی در معرض دید قرار ندارد و فضای پشت دندانها دسترسی سختی دارد ، متخصص ارتودنسی برای نصب و تنظیم آن باید دقت بیشتری به خرج بدهد و زمان بیشتری صرف این کار بکند. به همین علت ممکن است هر متخصص ارتودنسی این روش را انجام ندهد یا با هزینه بیشتری این کار را تقبل کند.
پس از این که براکت در سطح پشتی دندان‌ها چسبانده شد، دیگر کسی متوجه آن نمی شود بنابراین با خیال آسوده می توانید دهان خود را باز کنید و صحبت کنید. 

نکات مهم در مراقبت از براکت پشت دندانی 

 باید مراقب غذاهایی که می‌جوید باشید تا آسیبی به راکت وارد نشود. این موضوع در مورد براکت معمولی هم صادق است. غذاهای سفت مانند تهدیگ و نانهای سوخاری و غذاهای چسبنده مانند پاستیل و کارامل را نباید بخورید. 

با ملایمت مسواک بزنید و مرتبا هر روز نخ دندان بکشید تا ذرات غذا از بین براکت و دندان ها خارج شود.
در چند روز اول گذاشتن براکت ممکن است کمی اذیت شوید چون چند روز طول می‌کشد تا به براکت عادت کنید. در این مدت ممکن است نتوانید کلمات را درست ادا کنید یا دندان درد داشته باشید. این کاملاً طبیعی است و پس از چند روز این حالت برطرف می‌شود. این اتفاق در مورد براکت معمولی هم تجربه میشود.‌
در چند روز اول غذاهای سرد و نرم بخورید و در صورتی که برخی از زواید براکت به دهانتان ساییده می شود، کمی موم ارتودنسی روی آن بگذارید.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger براکت پشت دندانی یا لینگوال چیست؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 13 اسفند 1399

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/