تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (624 کلمه)

روش های مراقبت از ارتودنسی ساده

Simple-orthodontic-care-methods روش های مراقبت از ارتودنسی ساده

زمانی که ارتودنسی انجام می­شود، فرد بیمار باید از این ارتودنسی مراقبت کند. در متن قصد داریم روش­های مراقبت از ارتودنسی ساده را بیان کنیم.  امروزه زیبایی دندان و رسیدگی به آن خیلی مهم شده است. یکی از درمان­های دندان­های نامناسب و نامرتب، ارتودنسی ساده می­باشد. مهمترین کاری که پس از این درمان باید انجام شود، مراقبت از ارتودنسی ساده است. این مراقبت روش­های بسیاری دارد. در ادامه همراه با ما باشید تا شما را با انواع روش­های مراقبت از ارتودنسی ساده آشنا کنیم.  

ارتودنسی ساده که نام دیگر آن ارتودنسی ثابت است، یکی از روش­های درمانی دندانهایی است که در جایگاه مناسب قرار ندارند. این روش از ارتودنسی شامل ابزارهای براکت، سیم و کش میباشد. این ابزار روی دندان­های بیمار به صورت ثابت چسبانده می­شود تا دوره­ی درمان طی شود و دندان­ها و فک در جای مناسب خود قرار بگیرند. این براکت­ها تا پایان درمان به هیچ عنوان از روی دندان خارج نمی­شوند و به طور ثابت روی دندان بیمار قرار می­گیرند. به همین علت است که به آن ارتودنسی ساده و یا ثابت می­گویند. این روش درمانی نسبتا طولانی می­باشد. طول درمان برای این روش را از یک سال تا سه سال در نظر می­گیرند. البته این زمان بندی بستگی به وضعیت و شرایط بیمار دارد.  

زمانی که ارتودنسی انجام می‌شود، مراقبت از ارتودنسی ساده به چه صورت است؟ 

دندان، یکی از اعضای بسیار مهم در زیبایی چهره محسوب می­شود و نگهداری،رسیدگی و مراقبت از ارتودنسی ساده یکی از ضروری ترین کارها می­باشد. زمانی که ارتودنسی ثابت و یا ساده انجام می­شود، روش­های مراقبت از آن متفاوت از قبل ارتودنسی می­باشد. این روش­ها توسط متخصص ارتودنسی به بیمار گفته می­شود تا بیمار با رعایت آن­ها، درمان خود را کامل کند. در ادامه قصد داریم شما را با انواع روش­های مراقبت از ارتودنسی ساده بیشتر آشنا کنیم.  

انواع روش­های مراقبت از ارتودنسی ساده 

vاستفاده از مسواک معمولی: یکی از راه­های مراقبت از ارتودنسی ساده، مسواک زدن است. البته تمیز کردن با مسواک معمولی به تنهایی کافی نمی­باشد. استفاده از این مسواک به طور تقریبی، سه بار در روز است. ولی بهتر است که بعد از خوردن هر وعده­ی غذایی و آشامیدن هرگونه نوشیدنی مسواک زده شود. مسواک زدن به صورت محکم بر روی دندان، به هیچ وجه توصیه نمی­شود. زیرا امکان دارد بعد از این کار، سیم از روی براکت خارج شود. رسیدگی و تمیز کردن دندان ارتودنسی شده، سبب می­شود که عمر ارتودنسی بسیار زیاد شود.

vاستفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی: در زمان انجام ارتودنسی بیشتر توصیه می­شود از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنند. این مسواک مخصوص، تمیز شدن دندان­ها را آسان می­کند و در نهایت باعث سالم ماندن دندان­ها می­شود.

vاستفاده از خمیر­دندان: به طور کل خمیردندان، دندان­های ارتودنسی شده را بهتر تمیز می­کند. استفاده از خمیردندان باعث جلوگیری از خرابی و پوسیدگی دندان می­شود. البته بهتر است از خمیردندان مناسب استفاده کرد، زیرا ممکن است مینای دندان صدمه ببیند و لثه التهاب پیدا کند.

vاستفاده­ی مداوم از نخ دندان: نخ دندان، تاثیر بسیار زیادی در تمیز کردن دندان­ها دارد. قسمت­هایی از دندان وجود دارد که با مسواک به راحتی تمیز نمی­شوند. استفاده از نخ دندان، باعث می­شود این قسمت­ها به خوبی و با دقت تمیز شوند.

vاستفاده از دهان‌شویه: یکی دیگر از راه­های مراقبت از ارتودنسی ساده، استفاده از دهان‌شویه می­باشد که یک امر ضروری است.

vپرهیزهای غذایی در زمان ارتودنسی ساده: در هنگام ارتودنسی باید دقت کرد که از خوردن هر نوع غذایی پرهیز کرد. به طور مثال غذاهای چرب، جویدنی و سفت ممکن است در بین براکت­ها گیر کند و باعث آسیب به ارتودنسی شود.

vمراجعه­ی مرتب به متخصص و چک کردن دندان ارتودنسی شده: بعد از ارتودنسی ضروری است که به صورت مرتب به پزشک متخصص مراجعه کرده و دندان­ها را چک کنید. 

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger روش‌های مراقبت از ارتودنسی ساده
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 28 ارديبهشت 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/