بلاگ

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (632 کلمه)

آیا می توان فقط ارتودنسی یک فک را انجام داد؟

Can-only-the-teeth-of-one-jaw-be-orthodontized آیا می توان فقط ارتودنسی یک فک را انجام داد؟

گاهی بیماران تمایل دارند تا ارتودنسی یک فک آنها فقط انجام شود. این کار امکان پذیر است اما باید شرایط بیمار توسط متخصص بررسی شود. بسیاری از کسانی که برای ارتودنسی یک فک اقدام می کنند معتقدند که دندان های یکی از فک های آنها فقط نیاز به ارتودنسی دارد و اغلب فک بالایی مدنظر آنها است. تصور آنها بر این است که دندان های فک پایین معمولا دیده نمی شود و نیازی به ارتودنسی ندارد. از این رو یکی از سوالات مهمی که از متخصصین می شود این است که آیا امکان ارتودنسی یک فک وجود دارد یا خیر. قطعا می توان با ارتودنسی یک فک به نتیجه دلخواه رسید اما قبل از شروع درمان باید عوامل زیادی را مد نظر قرار داد.  

ارتودنسی روی یک فک 

زمانی که بخواهید یک فک را ارتودنسی کنید، فقط دندان های یکی از فک ها سیم کشی می شود و زمانی که بخواهید ارتودنسی نامرئی انجام دهید فقط برای یک فک قالب زده خواهد شد. در این صورت باید وضعیت دندان های بالا و پایین کاملا توسط دندانپزشک بررسی شوند. اگر هدف از ارتودنسی فقط سیم کشی دندان ها باشد، دندانپزشک ابتدا وضعیت روی هم قرار گرفتن دندان های بالا و پایین را مورد بررسی قرار می دهد. زیرا زمانی که یک ردیف از دندان ها تغییر پیدا کند اوربایت صورت خواهد گرفت.  

شرایط ارتودنسی موفق روی یک فک 

ارتودنسی روی یک فک باید در شرایط خاصی صورت گیرد تا موفقیت در آن حاصل شود. با توجه به اینکه اصولا دندان هایی که کج هستند بعد از مرتب شدن جلوتر می روند، باید دندان های پایین شلوغ و مرتب و اوربایت (دندان های بالا جلوتر از دندان های پایین) باشند تا سیم کشی دندان های پایین با موفقیت صورت بگیرد.

برعکس آن زمانی که دندان های بالا با فاصله باشند، بیمار درگیر اوربیت شدید است. در صورتی که از وضعیت دندان های پایین خود رضایت داشته باشد می توان ارتودنسی دندان های فک بالا را انجام داد. اثری که بستن فاصله بین دندان ها دارد برعکس این است که دندان های به هم فشرده را صاف کند. به این معنا که بعد از اینکه فاصله بین دندان ها بسته شد، دندان ها به عقب رفته و مشکل اوربایت دندان ها بهبود پیدا می کند.

در صورتی که دندان های فک بالا عقب تر از دندان های پایین او باشد، به این معنا است که اصطلاحا مشکل آندربایت در میان است. در اینصورت اگر دندان های فک بالا به هم فشرده و شلوغ باشد، ارتودنسی یک فک می تواند مشکلات را اصلاح نماید.

عوارض سیم کشی یک فک 

جایگاه دندان ها تنها عامل بر زیبایی لبخند نمی باشد. بایت درحقیقت رابطه پیچیده ای است که به غیر از دندان های بالا و پایین، دو فک را هم درگیر خود می کند. در صورتی که فک ها از انحراف برخوردار باشند و با یکدیگر سازگاری نداشته باشند، به طور مثال یکی از فک ها از دیگری بزرگتر یا کوچکتر باشد، قطعا دندان ها به خوبی روی هم قرار نمی گیرند. ارتودنسی یکی از فک ها بعضی اوقات باعث تشدید اختلال بایت می گردد. همچنین دندان های جلو و یا عقب روی هم قرار نمی گیرند و یا کلا با هم تماس ندارند. در حالت اول ممکن است دندان ها دچار شکستگی یا ترک خوردگی شوند. همچنین ممکن است فشار بیشتری روی لثه ها و استخوان ها وارد شود. در صورتی که هیچ نوع تماسی در دندان ها وجود نداشته باشد، عملکرد آنها بسیار کاهش پیدا می کند.

زمانی که بایت مناسب و یکنواخت باشد به پخش یکنواخت نیروهای روزمره در دندان ها کمک خواهد کرد. از این رو باعث جلوگیری از ساییدگی دندان ها و زیان دیدن لثه ها و دندان ها می شود. دستاورد آن در نهایت لبخندی زیبا با دندان های مرتب و همچنین سالم است.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger آیا می توان فقط ارتودنسی یک فک را انجام داد؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 13 بهمن 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

تغییر برنامه روزهای کاری مطب دکتر مرتضی عشاق

از شنبه مورخ 1401/07/16
شنبه و یکشنبه عصر مطب یوسف آباد
دوشنبه صبح و عصر، سه شنبه و چهارشنبه عصر مطب شهران