مقالات

آیا می دانید؟

ارتودنسیآیا می دانید درمان ارتودنسی نیاز به تخصص دارد؟

آیا شخصی که درمان ارتودنسی شما را انجام می دهد دارای درجه تخصص ارتودنسی می باشد؟

آیا شخصی که درمان ارتودنسی شما را انجام می دهد در روی کارت ویزیت یا تابلوی خود دارای عبارت متخصص ارتودنسی می باشد؟

 

آیا می دانید دندانهای نامرتب علاوه بر مساله زیبایی، مشکلاتی در صحبت كردن، بلعیدن و جویدن یا ساییدگی دندانی می توانند ایجاد کنند؟

آیا می دانید نامنظمی‌دندانها موجب می‌شود، تمیز کردن دندانها و دهان مشكلتر انجام شود كه این امر سبب ایجاد پوسیدگی، بیماری لثه و بوی بد دهان می‌ گردد؟

آیا می دانید گاهی به دلیل تنگی فک  انحراف در فک و عدم تقارن صورت ایجاد می‌‌شود؟

آیا می دانید گاهی به دلیل تنگی فک، مشکلات تنفسی مانند تنفس از طریق دهان ایجاد می‌‌شود؟

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند.

آیا می دانید براساس پژوهشی كه در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد كننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و كوچكی اندازه فك پایین می‌باشد؟

آیا میدانید از زمان انسانهای اولیه تاکنون، بدن انسان دچار تغییرات تکاملی فراوانی شده و در طی سالیان طولانی، فک انسان کوچکتر شده است؟

آیا می دانید تا هر سنی اگر لثه ها سالم باشند امکان ردیف کردن دندانها توسط ارتودنسی وجود دارد؟

آیا می دانید بهترین سن برای اولین معاینه ارتودنسی، سن 6 سالگی است؟

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر