بلاگ

تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (328 کلمه)

برای ارتدنسیم باید دندان بکشم؟ دندان اضافی یا اصلی؟!!!

برای ارتدنسیم باید دندان بکشم؟ دندان اضافی یا اصلی؟!!!

برای ارتدنسیم باید دندان بکشم؟ دندان اضافی یا اصلی؟!!!
یکی از مشکلات ارتودنسی، نامرتبی دندانها در اثر کمبود فضا در فک است. درضمن کمبود فضا می تواند موجب جلوزدگی دندانها هم بشود. برای اصلاح نامرتبی و یا جلوزدگی دندانها باید از یکی از روشهای فضا سازی ارتودنسی استفاده کنیم:
1) گسترش قوس دندانی: توپ کم بادی را تصور کنید که می خواهیم آن را باد کنیم. در این روش ارتودنسی قوس دندانی در همه ی ابعاد وسیعتر می شود، دقیقا مانند توپی که باد می شود. این روش درمواردی که دندانها عقب رفته هستند و یا لبها نازک هستند قابل استفاده است. دراین بیماران نیازی به دندان کشیدن نیست.

2) عقب بردن دندانهای آسیای بزرگ: در این روش با کمک دستگاههای ارتودنسی خارج دهانی (هدگیر) دندانهای آسیای بزرگ به سمت عقب رانده می شوند و از فضایی که ایجاد می شود جهت ردیف کردن و یا عقب بردن دندانها استفاده می شود. این روش درمواردی کاربرد دارد که میزان نامرتبی دندانها ویا جلوزدگی آنها کم باشد و دیگر نیازی به کشیدن دندان نخواهد بود.
3) دندان کشیدن: درمواردی که نامرتبی و یا جلوزدگی دندانها زیاد باشند و لبهای بیمار هم جلوزده باشند حتما باید تعدادی از دندانهای اصلی (و نه اضافی) کشیده شوند. با درمان ارتودنسی فضای این دندانها به طور کامل بسته می شوند و هیچ مشکلی از لحاظ جویدن به وجود نمی آید. برای دندان کشیدن معمولا از آسیاهای کوچک کشیده می شود که در زیبایی و همچنین در جویدن فرد مشکلی ایجاد نشود. البته یک متخصص ارتودنسی هیچ گاه خود اقدام به دندان کشیدن نمیکند، بلکه طی یک نامه به همکاران دندانپزشک ارجاع می دهد.

جراح- دندانپزشک کیست؟!!!
همکارانی که بر روی تابلو یا کارت خود عبارت "جراح دندانپزشک" و یا "ارتودنسی- ترمیمی- اطفال-..." می نویسند، همکاران دندانپزشک عمومی هستند که دوره های تخصصی را نگذرانده اند. ایشان می توانند اقدام به هر نوع درمانی بکنند ولی درموارد پیچیده مانند درمانهای ارتودنسی بهتر است به شخصی مراجعه نمایید که بر روی تابلوی ایشان "متخصص ارتودنسی" نوشته شده باشد.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger برای ارتدنسیم باید دندان بکشم؟ دندان اضافی یا اصلی؟!!!
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
جمعه, 31 فروردين 1403

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر