تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (328 کلمه)

برای ارتدنسیم باید دندان بکشم؟ دندان اضافی یا اصلی؟!!!

برای ارتدنسیم باید دندان بکشم؟ دندان اضافی یا اصلی؟!!!

برای ارتدنسیم باید دندان بکشم؟ دندان اضافی یا اصلی؟!!!
یکی از مشکلات ارتودنسی، نامرتبی دندانها در اثر کمبود فضا در فک است. درضمن کمبود فضا می تواند موجب جلوزدگی دندانها هم بشود. برای اصلاح نامرتبی و یا جلوزدگی دندانها باید از یکی از روشهای فضا سازی ارتودنسی استفاده کنیم:
1) گسترش قوس دندانی: توپ کم بادی را تصور کنید که می خواهیم آن را باد کنیم. در این روش ارتودنسی قوس دندانی در همه ی ابعاد وسیعتر می شود، دقیقا مانند توپی که باد می شود. این روش درمواردی که دندانها عقب رفته هستند و یا لبها نازک هستند قابل استفاده است. دراین بیماران نیازی به دندان کشیدن نیست.

2) عقب بردن دندانهای آسیای بزرگ: در این روش با کمک دستگاههای ارتودنسی خارج دهانی (هدگیر) دندانهای آسیای بزرگ به سمت عقب رانده می شوند و از فضایی که ایجاد می شود جهت ردیف کردن و یا عقب بردن دندانها استفاده می شود. این روش درمواردی کاربرد دارد که میزان نامرتبی دندانها ویا جلوزدگی آنها کم باشد و دیگر نیازی به کشیدن دندان نخواهد بود.
3) دندان کشیدن: درمواردی که نامرتبی و یا جلوزدگی دندانها زیاد باشند و لبهای بیمار هم جلوزده باشند حتما باید تعدادی از دندانهای اصلی (و نه اضافی) کشیده شوند. با درمان ارتودنسی فضای این دندانها به طور کامل بسته می شوند و هیچ مشکلی از لحاظ جویدن به وجود نمی آید. برای دندان کشیدن معمولا از آسیاهای کوچک کشیده می شود که در زیبایی و همچنین در جویدن فرد مشکلی ایجاد نشود. البته یک متخصص ارتودنسی هیچ گاه خود اقدام به دندان کشیدن نمیکند، بلکه طی یک نامه به همکاران دندانپزشک ارجاع می دهد.

جراح- دندانپزشک کیست؟!!!
همکارانی که بر روی تابلو یا کارت خود عبارت "جراح دندانپزشک" و یا "ارتودنسی- ترمیمی- اطفال-..." می نویسند، همکاران دندانپزشک عمومی هستند که دوره های تخصصی را نگذرانده اند. ایشان می توانند اقدام به هر نوع درمانی بکنند ولی درموارد پیچیده مانند درمانهای ارتودنسی بهتر است به شخصی مراجعه نمایید که بر روی تابلوی ایشان "متخصص ارتودنسی" نوشته شده باشد.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger برای ارتدنسیم باید دندان بکشم؟ دندان اضافی یا اصلی؟!!!
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 28 ارديبهشت 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/