تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه (706 کلمه)

انواع ارتودنسی نامرئی - متخصص ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

انواع ارتودنسی نامرئی - متخصص ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

به کارگیری انواع ارتودنسی نامرئی به شکل گسترده­ای مورد استقبال قرار گرفته است و اغلب افراد به دلیل نامرئی بودن این سیستم ارتودنسی استفاده از آن را ترجیح می­دهند. تشخیص استفاده از آن به عهده متخصص ارتودنسی است و بهره گیری از مواد با کیفیت و مستحکم اهمیت ویژه­ای دارد. لذا در انتخاب متخصص ماهر و باتجربه باید دقت لازم را به کار برد. 

  ارتودنسی نامرئی و اهمیت به کارگیری آن

عواملی مانند افتادن دندان­ها، رشد غیر عادی استخوان فک باعث فاصله بین دندان­ها می­شود. این فاصله علاوه بر ظاهر می­تواند باعث مشکلاتی مانند بیماری لثه نیز گردد. جهت درمان این موضوع از ارتودنسی استفاده می­شود. امروزه بزرگسالان و نوجوانان بجای بریس­های سیمی بیشتر طرفدار استفاده از انواع ارتودنسی نامرئی هستند و یکی از درمان­های شایع در کلینیک­های دندانپزشکی می­باشد، زیرا در ارتودنسی نامرئی سیستم­های ارتودنسی قابل مشاهده نیست، از بریس­های سیمی استفاده نمی­شود و فرد زمان کمتری را در مطب می­گذارند و همچنین لازم نیست بیمار برای محکم کردن سیم­ها به مطب مراجعه کند. ارتودنسی نامرئی جدیدترین تکنولوژی در زمینه ارتودنسی است.  

  انواع ارتودنسی نامرئی و فواید آنها

 بنا به گفته دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی، انواع ارتودنسی نامرئی بطور کلی در دوسته ثابت و متحرک قرار می­گیرند. اگر فرد خودش بتواند ارتودنسی را از دهانش خارج کند ارتودنسی متحرک و اگر نتواند آن را جابجا کند در دسته ارتودنسی ثابت قرار می­گیرد. انواع ارتودنسی نامرئی برای کودکان مناسب نیست و عموما برای نوجوانان و بزرگسالان استفاده می­شود زیرا به همکاری و مراقبت­های ویژه بیمار نیاز دارد. طول درمان نیز به شدت نابهنجاری بستگی دارد و توسط متخصص تعیین می­شود.

انواع ارتودنسی ثابت:

ارتودنسی لینگوال: در این نوع از ارتودنسی سیم­ها پشت­ دندان­های بالا و پایین قرار می­گیرند و از روی دندان قابل مشاهده نیست به همین جهت به آن ارتودنسی مخفی نیز گفته می­شود. براکت(نگین­هایی) که در ارتودنسی لینگوال به کار می­رود از جنس فلز است. اما از آنجایی که در این نوع ارتودنسی فضای زیادی در دهان اشغال می­شود و برای زبان آزاردهنده است محبوبیت زیادی ندارد. در عین حال نیز در صورت تجمع جرم در اطراف نگین­ها قابل مشاهده نیست و در ظاهر فرد مشکلی ایجاد نمی­کند.

ارتودنسی با براکت­های سرامیکی: در این نوع از ارتودنسی از براکت­های با رنگ دندان استفاده می­شود. عموما جنس براکت، پلاستیک یا سرامیک است و برای بیمار با هر نوع از ناهنجاری می­توان از این نوع ارتودنسی استفاده کرد. عموما این براکت­ها از براکت­های فلزی گران­تر هستند. این روش استحکام و ظاهر بسیار زیبایی دارد و برای صحبت کردن هم اختلالی ایجاد نمی­کند.


  ارتودنسی متحرک: 

ارتودنسی با پلاک شفاف: در این نوع از ارتودنسی از پلاک­های نامرئی بهره می­گیرند و تشخیص استفاده از آن توسط متخصص ارتودنسی و پس از معاینه صورت می­گیرد. بنا به نظر دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی این روش برای دندان و لثه تحریک کمتری ایجاد می­کند و روشی مناسب برای دندان­های پر ازدحام، کراس بایت، اوربایت و آندربایت است. در این نوع ابتدا از دندان­ها قالب گیری و سپس قالبی مناسب با دندان­ها ساخته می­شو­د که براحتی هر زمانی که فرد بخواهد جهت حفظ بهداشت و سلامت دندان­ها می­تواند آنها را خارج کند و از مسواک یا نخ دندان استفاده کند، در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان­ها کاهش می­یابد. البته محدودیت زمانی دارد و نهایت تا 4 ساعت در هر شبانه روز می­توان آن را از دهان خارج کرد. در صورت تشخیص متخصص و استفاده از این نوع ارتودنسی پلاک­ها باید هر دو الی سه هفته یکبار به وسیله بیمار تعویض شود. در این روش معمولا برای هر بیمار بین 18 تا 30 پلاک ساخته می­شود که به شکل پی در پی استفاده می­گردد. این نوع از ارتودنسی نیز به دلیل شفاف بودن پلاک­ها و امکان جابجایی طرفدار و محبوبیت بسیار زیادی دارد.  

از جمله مزیت­های دیگر ارتودنسی نامرئی این است که متخصص با شبیه سازهای مجازی که به وسیله کامپیوتر در روند درمان انجام می­گیرد به بیمار این امکان را می­دهد که فرایند درمان و اصلاحات برنامه ریزی شده را به صورت سه بعدی مشاهده کند.

تجربه و مهارت متخصص ارتودنسی در زمینه ارائه خدمات و کیفیت مواد استفاده شده از نظر استحکام، دوام و تاثیرگذاری اهمیت ویژه­ای دارد. دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی برای در جهت حمایت بیماران بهترین و بادوام­ ترین سیستم ارتودنسی نامرئی را به کار می­گیرد . 

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger انواع ارتودنسی نامرئی - متخصص ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 28 ارديبهشت 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/