سخنی با همکاران دندانپزشک

نکاتی درمورد ارتودنسی ثابت M.B.T

همکاران دندانپزشک عمومی که دروه های کوتاه مدت ارتودنسی ثابت را گذرانده اند و اکنون با روش M.B.T به درمان بیماران مشغولند لازم است به چند نکته توجه نمایند:
در کتاب و دوره های مجاز و غیرمجاز (!) آموزش ارتودنسی ثابت M.B.T مرحله ی پس از سیمهای NiTi روند را سیمهای چهارگوش توضیح داده و مرحله ی طولانی بستن فضا را روی سیمهای ٢٥*١٩ شرح می دهند. اما باید توجه بفرمایید که تحقیقات نشان داده اند که باقی ماندن طولانی مدت این سیمهای سنگین می تواند موجب تحلیل ریشه ی دندانهای قدامی شود. توصیه کاربردی: پس از سیم ١٦ نیتی که دندانها را ردیف می نماید می توانید از این ترتیب استفاده کنید: ١٦ استیل- ١٨ استیل-٢٢*١٦ استیل: می توان بخشی از فضا بستن را روی دو سیم اخیر انجام داد.
البته اگر level دندانها و یا torque آنها دارای اشکال بود باید روی سیمهای ٢٥*١٧ نیتی و سپس استیل ایرادات برطرف شود. اگر نیروها کنترل شده باشد پس از بستن فضاها در صورت نیاز به اصلاح شیب دندانها، یک دوره ی کوتاه مدت ٢٥*١٩ نیتی یا استیل کفایت می کند.

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر