بلاگ

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (552 کلمه)

ارتودنسی نامرئی: الاینر شفاف را چگونه تمیز کنیم؟

ortodonsi-namarei

با الاینر شفاف (اینویزالاین) دندانها صاف و مرتب میشوند و از لبخندی زیبا بهره مند میشوید. الاینر یک وسیله ارتودنسی است که آن را در دهان میگذارید تا دندانها را به تدریج حرکت دهد و تنها هنگام صرف غذا و مسواک زدن آن را باید در بیاورید. الاینر به دلیل بیرنگ بودن هنگامی که در دهان قرار دارد دیده نمیشود و کسی متوجه ارتودنسی دندانهایتان نمیشود از این رو به آن ارتودنسی نامرئی میگویند.

اما الاینر شفاف هم مانند هر وسیله ارتودنسی دیگری نیاز به مراقبت دارد. مدت زمان طولانی که الاینر در دهان قرار دارد، پلاک و باکتریها و ذرات باقی مانده در دهان به آن میچسبند. اگر الاینر را خوب تمیز نکنید، جرم گرفته و تغییر رنگ پیدا میکند و عملا جلوه لبخند را خراب میکند. همچنین ممکن است بوی بدی بگیرد. علاوه بر اینها پلاک چسبیده به الاینر میتواند منجر به تحریک و عفونت لثه و پوسیدگی دندانها شود. 

تمیز کردن الاینر شفاف یا اینویزالاین 

هر بار که الاینر را از دهان در می آورید باید آن را خوب تمیز کنید. پس از هر بار استفاده، الاینر را با آب سرد یا ولرم بشویید.

برای شستشوی الاینر از آب و صابون استفاده کنید و آن را با ملایمت با مسواک تمیز کنید. نباید از خمیر دندان برای تمیز کردن الاینر استفاده کنید چون ممکن است باعث خراشیدگی و از بین رفتن شفافیت آن شده و یا مواد شیمیایی موجود در خمیر دندان آن را کدر کنند. خمیر دندان حاوی مواد ساینده و مواد شیمیایی است که برای رزین پلاستیک الاینر مناسب نیست. به جای خمیر دندان میتوانید از محلول مخصوص شستشوی دندان مصنوعی نیز استفاده کنید. همچنین غوطه ور کردن آن در دهانشویه های رنگی ممکن است باعث تغییر رنگ الاینر شود پس این کار را انجام ندهید.

از آب داغ برای شستن الاینر استفاده نکنید. آب داغ باعث خراب شدن الاینر میشود. الاینر از جنس پلاستیک است و در مقابل حرارت مقاوم نیست. پس نباید در معرض منابع حرارتی مانند آب داغ، سماور، بخاری، آفتاب مستقیم و غیره قرار بگیرد. اگر الاینر تاب برداشت باید برای ساخت مجدد آن به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

در مواقعی که الاینر را در دهان نمیگذارید، آن را در جای مطمئنی نگهداری کنید. حواستان باشد الاینر را هر جایی نگذارید چرا که ممکن است بر زمین افتاده و زیر پا له شود یا کودکی آن را بردارد و در دهان بگذارد یا گم شود. خود را عادت بدهید همیشه الاینر را در جعبه مخصوصی بگذارید. همیشه محل نگهداری الاینر باید کاملا خشک باشد تا به خود میکروب نگیرد.

پیش از گذاشتن الاینر در دهان، دندانهایتان را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. ذرات غذا بین دندانها گیر میکنند و به سطوح دندان و لثه میچسبند. اگر بدون این که دندانها را تمیز کنید، الاینر را در دهان بگذارید ذرات و باکتریها همانجا مانده و باعث تحریک لثه و عفونت آن میشوند. از طرفی باکتریها دور از دسترس بزاق، فرصت کافی برای فعالیت پیدا کرده و باعث ایجاد بوی بد دهان و پوسیدگی دندان میشوند.

حتما پیش از غذا خوردن یا نوشیدن هر چیزی به جز آب، الاینر را از دهان در بیاورید. هرگز نباید با الاینر چیزی بجوید. مایعات داغی مثل چای نیز باعث خراب شدن آن میشوند. هر نوشیدنی به جز آب باعث تغییر رنگ الاینر میشود بنابراین حتما پیش از خوردن هر چیزی، الاینر را در بیاورید. 

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger ارتودنسی نامرئی: الاینر شفاف را چگونه تمیز کنیم؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
سه شنبه, 11 مهر 1402

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

تغییر برنامه روزهای کاری مطب دکتر مرتضی عشاق

از شنبه مورخ 1401/07/16
شنبه و یکشنبه عصر مطب یوسف آباد
دوشنبه صبح و عصر، سه شنبه و چهارشنبه عصر مطب شهران