دست نوشته های دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی دندان

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (552 کلمه)

ارتودنسی نامرئی: الاینر شفاف را چگونه تمیز کنیم؟

ortodonsi-namarei

با الاینر شفاف (اینویزالاین) دندانها صاف و مرتب میشوند و از لبخندی زیبا بهره مند میشوید. الاینر یک وسیله ارتودنسی است که آن را در دهان میگذارید تا دندانها را به تدریج حرکت دهد و تنها هنگام صرف غذا و مسواک زدن آن را باید در بیاورید. الاینر به دلیل بیرنگ بودن هنگامی که در دهان قرار دارد دیده نمیشود و کسی متوجه ارتودنسی دندانهایتان نمیشود از این رو به آن ارتودنسی نامرئی میگویند.

اما الاینر شفاف هم مانند هر وسیله ارتودنسی دیگری نیاز به مراقبت دارد. مدت زمان طولانی که الاینر در دهان قرار دارد، پلاک و باکتریها و ذرات باقی مانده در دهان به آن میچسبند. اگر الاینر را خوب تمیز نکنید، جرم گرفته و تغییر رنگ پیدا میکند و عملا جلوه لبخند را خراب میکند. همچنین ممکن است بوی بدی بگیرد. علاوه بر اینها پلاک چسبیده به الاینر میتواند منجر به تحریک و عفونت لثه و پوسیدگی دندانها شود. 

تمیز کردن الاینر شفاف یا اینویزالاین 

هر بار که الاینر را از دهان در می آورید باید آن را خوب تمیز کنید. پس از هر بار استفاده، الاینر را با آب سرد یا ولرم بشویید.

برای شستشوی الاینر از آب و صابون استفاده کنید و آن را با ملایمت با مسواک تمیز کنید. نباید از خمیر دندان برای تمیز کردن الاینر استفاده کنید چون ممکن است باعث خراشیدگی و از بین رفتن شفافیت آن شده و یا مواد شیمیایی موجود در خمیر دندان آن را کدر کنند. خمیر دندان حاوی مواد ساینده و مواد شیمیایی است که برای رزین پلاستیک الاینر مناسب نیست. به جای خمیر دندان میتوانید از محلول مخصوص شستشوی دندان مصنوعی نیز استفاده کنید. همچنین غوطه ور کردن آن در دهانشویه های رنگی ممکن است باعث تغییر رنگ الاینر شود پس این کار را انجام ندهید.

از آب داغ برای شستن الاینر استفاده نکنید. آب داغ باعث خراب شدن الاینر میشود. الاینر از جنس پلاستیک است و در مقابل حرارت مقاوم نیست. پس نباید در معرض منابع حرارتی مانند آب داغ، سماور، بخاری، آفتاب مستقیم و غیره قرار بگیرد. اگر الاینر تاب برداشت باید برای ساخت مجدد آن به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

در مواقعی که الاینر را در دهان نمیگذارید، آن را در جای مطمئنی نگهداری کنید. حواستان باشد الاینر را هر جایی نگذارید چرا که ممکن است بر زمین افتاده و زیر پا له شود یا کودکی آن را بردارد و در دهان بگذارد یا گم شود. خود را عادت بدهید همیشه الاینر را در جعبه مخصوصی بگذارید. همیشه محل نگهداری الاینر باید کاملا خشک باشد تا به خود میکروب نگیرد.

پیش از گذاشتن الاینر در دهان، دندانهایتان را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. ذرات غذا بین دندانها گیر میکنند و به سطوح دندان و لثه میچسبند. اگر بدون این که دندانها را تمیز کنید، الاینر را در دهان بگذارید ذرات و باکتریها همانجا مانده و باعث تحریک لثه و عفونت آن میشوند. از طرفی باکتریها دور از دسترس بزاق، فرصت کافی برای فعالیت پیدا کرده و باعث ایجاد بوی بد دهان و پوسیدگی دندان میشوند.

حتما پیش از غذا خوردن یا نوشیدن هر چیزی به جز آب، الاینر را از دهان در بیاورید. هرگز نباید با الاینر چیزی بجوید. مایعات داغی مثل چای نیز باعث خراب شدن آن میشوند. هر نوشیدنی به جز آب باعث تغییر رنگ الاینر میشود بنابراین حتما پیش از خوردن هر چیزی، الاینر را در بیاورید. 

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger ارتودنسی نامرئی: الاینر شفاف را چگونه تمیز کنیم؟
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 08 بهمن 1399

تصویر امنیتی

blog?task=captcha ارتودنسی نامرئی: الاینر شفاف را چگونه تمیز کنیم؟

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/