بلاگ

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (657 کلمه)

مقایسه انواع ارتودنسی دندان متحرک،ثابت، دیمون، لینگوال

Comparison-of-orthodontic-types-of-movable-fixed-Damon-lingual-teeth مقایسه انواع ارتودنسی دندان متحرک،ثابت، دیمون، لینگوال
چقدر با انواع ارتودنسی دندان آشنایی دارید؟ آیا می دانید کدام یک برای شما بهتر و تاثیرگذارتر است؟ برای یافتن پاسخ سوالاتتان در این بخش همراه ما باشید. انواع ارتودنسی دندان برای افرادی استفاده می شود که با آن احساس راحتی بیشتری داشته باشند و درمانشان به خوبی پیش برود. آیا می دانید ارتودنسی دندان چند نوع دارد؟ با اینکه هر یک از آنها برای چه کسانی مناسب است؟ برای اصلاح فرم دندان ها و داشتن لبخندی زیبا بهتر است یکی از مناسب ترین انواع ارتودنسی برای شما انجام شود. انتخاب نوع ارتودنسی با توجه به شرایط و وضعیت بیمار توسط پزشک تعیین می شود. در ادامه این بخش شما را با انواع ارتودنسی آشنا خواهیم کرد.

انواع ارتودنسی دندان به چه منظوری استفاده می شوند؟

با توجه به نوع مشکل و وضعیت بیمار یکی از انواع ارتودنسی دندان برای او انتخاب می شود. به طور کلی ارتودنسی دندان به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم بندی می شود. البته هر یک از این ارتودنسی ها انواع مختلف دیگری نیز دارند. همانطور که می دانید از گذشته تا به امروزه ارتودنسی دندان یکی از موثرترین روش ها برای اصلاح شکل و فرم دندان ها بوده است. امروزه با توجه به دستاوردهای جدید پزشکی ارتودنسی های مختلفی برای درمان بیماران به کار گرفته می شود که هر یک از آنها ویژگی های منحصر به فرد خودشان را دارند. در ادامه این بخش با انواع آنها آشنا خواهیم شد.  

معرفی و مقایسه انواع ارتودنسی دندان

یکی از انواع ارتودنسی دندان که جزو ارتودنسی های ثابت نیز به حساب می آید، ارتودنسی سرامیکی است. در این نوع ارتودنسی براکت هایی با جنس سرامیکی روی دندان ها قرار می گیرند. دلیل استفاده از سرامیک برای این براکت ها، حفظ زیبایی لبخند در طول دوره درمان است. امروزه این نوع ارتودنسی جزو پرطرفدارترین ها به حساب می آید. این نوع ارتودنسی در مقایسه با ارتودنسی ثابت هزینه بالاتری دارد.  

  • ارتودنسی لینگوال 

  از دیگر انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی لینگوال است. این ارتودنسی که به آن نامرئی نیز می گویند، باعث افزایش اعتماد به نفس بیمار در طول دوره درمان می شود. زیرا در این روش درمانی ارتودنسی پشت دندان ها و به صورت نامرئی قرار می گیرد. در مقایسه با سایر روش های دیگر در ارتودنسی لینگوال ممکن است کمی اختلال در تکلم به وجود بیاید.

ارتودنسی دیمون یا ارتودنسی خود تنظیم دارای براکت هایی است که قابلیت تغییر و جابجایی را دارند. به همین علت باید بگوییم ارتودنسی دیمون جزو یکی از انواع ارتودنسی دندان متحرک محسوب می شود. این ارتودنسی زیباتر است و باکتری های کمتری را در اطراف براکت ها جمع می کند. دیمون گران ترین نوع ارتودنسی است.  

  • ارتودنسی متحرک

یکی دیگر از انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی های متحرک هستند. این ارتودنسی هزینه درمان پایین تری دارد. اما در مقایسه با ارتودنسی نامرئی و لینگوال زیبایی اش کمتر است.  

منظور از ارتودنسی رنگی همان کش هایی هستند که روی بریس های ارتودنسی قرار می گیرند و زیبایی فانتزی را به دندان ها می بخشد. این ارتودنسی بیشتر مناسب نوجوانان و جوانان است.  

  • ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت یکی دیگر از انواع ارتودنسی دندان است که با زیرمجموعه های آن آشنا شدید. این ارتودنسی با کمک سیم و نگین یا همان براکت روی دندان ها فیکس می شود. ارتودنسی ثابت در مقایسه با سایر روش های دیگر ارتودنسی دارای عملکرد بهتر و موثرتری است. همچنین تمام افراد اعم از کودک، نوجوان و بزرگسال می توانند از این ارتودنسی استفاده کنند.

کلام آخر

انجام ارتودنسی بهترین روش برای اصلاح شکل و ظاهر دندان ها است. با توجه به پیشرفت هایی که علم پزشکی داشته است، امروزه انواع ارتودنسی دندان را می بینیم که هر کدام دقیقا متناسب با نوع و شدت مشکل بیمار به کار گرفته می شوند. در این بخش به بررسی انواع ارتودنسی پرداختیم تا شما را با آنها آشنا کنیم. توجه داشته باشید شما باید در نهایت به تصمیم و تجویز پزشک عمل کنید.

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
default_blogger مقایسه انواع ارتودنسی دندان متحرک،ثابت، دیمون، لینگوال
عضو سایت هستید؟ وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 13 بهمن 1401

تصویر امنیتی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ortodonsi.com/

مطب های ارتودنسی دکتر مرتضی عشاق

چه موقع ارتودنسی کنیم

دانستنی های ارتودنسی

آیا می دانید اندازه دندانهای دائمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند؟ به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. آیا می دانید براساس پژوهشی که در نوجوانان 13-8 ساله ایرانی انجام شد، اصلی ترین علت ایجاد کننده ناهنجاری فکی، عقب بودن و کوچکی اندازه فک پایین می‌باشد؟

اطلاعات بیشتر

پرسش و پاسخ

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

مرتضی عشاق درمانهای ارتودنسی دردی مانند درد تزریق ندارند بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

اطلاعات بیشتر

تغییر برنامه روزهای کاری مطب دکتر مرتضی عشاق

از شنبه مورخ 1401/07/16
شنبه و یکشنبه عصر مطب یوسف آباد
دوشنبه صبح و عصر، سه شنبه و چهارشنبه عصر مطب شهران